Průměrná sazba hypoték je rekordně nízká, klesla pod 2 procenta

Hypotéky jsou nejlevnější v historii, úroky v březnu vůbec poprvé klesly pod 2 procenta. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex. Další pokles lze očekávat i za duben. Letošek je zatím rekordní i v počtu sjednaných hypoték, jen v březnu nízké sazby přilákaly do bank přes 9300 lidí.

Video Hypotéky jsou na historickém minimu
video

Hypotéky jsou na historickém minimu

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále propadla na historické minimum 1,97 procenta. V únoru činila 2,02 procenta. Nízké úrokové sazby v březnu přilákaly do bank 9375 klientů, což je o 1593 více než v únoru. Lidé si ve třetím měsíci roku sjednali hypotéky za 17,9 miliardy korun. Počty ani objemy tedy rekordy v březnu nelámaly.

„S příchodem jara se banky pustily do dalšího kola snižování sazeb a výsledkem je pokles průměrných sazeb Hypoindexu pod dvě procenta. Současné minimum však nevydrží dlouho. Pokud dnes někdo s dostatečnými příjmy s požadavkem na hypotéku do 85 procent hodnoty nemovitosti i na delší fixace nedostane sazbu pod 1,9 procenta, pak je ve špatné bance,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Doba extrémně výhodných hypoték zdaleka nekončí, naopak existuje další prostor k jejich poklesu, řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Ke stlačení úrokových sazeb podle něj přispívají uvolněné měnové podmínky v Česku i v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků. 

„Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank v dalších měsících povedou k pokračování poklesu sazeb hlouběji pod dvě procenta.“

Lukáš Kovanda

analytik skupiny Roklen

Letošní rok může být co do objemu hypoték podle Rajdla opět rekordní. Za první čtvrtletí si už lidé sjednali 23 369 hypotečních úvěrů, zatímco ve stejném období loni to bylo 22 141 smluv. Objemy se letos vyšplhaly na 45,17 miliardy korun, před rokem to bylo 38,49 miliardy Kč.

Lukrativních nemovitostí není dost

Lidé si stále půjčují hodně peněz. Průměrná hypotéka se v březnu opět přehoupla přes 1,9 milionu korun. Bezkonkurenčně nejvyšší půjčky byly zaznamenány v lednu, kdy průměrná hypotéka překročila 2,1 milionu korun.

Video Události
video

Události ČT: Hypotéky jsou extrémně levné, ceny nemovitostí ale stoupají

„Čísla ukazují na to, že boom hypoték pokračuje a může i zesílit. Čím dál více klientů navíc nemůže najít vhodnou nemovitost a objem hypoték se nám tak dále posouvá v čase a projeví se v dalších kvartálech. Banky inovují výrazně rychleji než loni a klienti, kteří si srovnají podmínky více produktů, se skutečně dostanou i hluboko pod dvě procenta,“ okomentoval čísla ředitel finančně-poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

„Už několik měsíců za sebou na trhu pozorujeme velký převis poptávky nad nabídkou. Nemovitosti v dobrých lokalitách jsou často vyprodány a nové projekty se staví kvůli přebujelé byrokracii příliš pomalu,“ doplnil výkonný ředitel Reality IQ Ondřej Mašín. To logicky žene ceny vzhůru, což podle něj nahrává jak majitelům či investorům, tak hypotečním poradcům. 

„Hypoteční trh aktuálně vykazuje známky zdravého prostředí, nelze tudíž očekávat, pokud se nic nezmění, že by se objevila jakási cenová bublina.“

František Bostl

hlavní ekonom z Chytryhonza.cz

Analytik poradenské firmy Broker Consulting Jan Lener míní, že současné extrémně nízké úrokové sazby bank, díky nimž si velká část lidí může dovolit splácet hypotéku, mohou být časovanou bombou. „Jakmile se však úrokové sazby začnou vracet k normálu, mohla by podle našich odhadů až pětina současných dlužníků mít problém se splácením,“ varoval.

Petr Zámečník, šéfredaktor portálů investujeme.cz a hypoindex.cz upozornil, že banky si mnohdy peníze za levnější úroky vezmou zpět na jiných produktech. Pokud klient přijme slevu na hypotečním úvěru a platí menší úrok, tak se velmi často stává, že jeho celkové náklady jsou výrazně vyšší, než kolik by zaplatil za vyšší úrok. „Důvodem jsou drahé produkty navíc. Některé banky dávají slevu za vedení běžného účtu, ale zpravidla u balíčkového účtu, který je dražší než u jiných bank,“ dodal. 

Za deset let vzniklo 350 tisíc bytů

To, že byznys s hypotékami jde nahoru, potvrzují také čísla Českého statistického úřadu. Ten oznámil, že během posledních deseti let bylo v České republice postaveno na 350 tisíc bytů.

Nejvíce jich vzniklo ve Středočeském kraji, rovná pětice, dalších osmnáct procent v Praze. „Ve středních Čechách převládá stavba rodinných domů. Naopak v metropoli převažují byty v bytových domech,“ uvedla vedoucí statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.  

Stává se, že bytový dům ještě není dostavěný a už je z bezmála tří čtvrtin rozprodán.  První byty si lidé začínají kupovat už ve chvíli, kdy se rezidence teprve začíná stavět.