Nákupy bytů bez hypotéky. Developeři nabízejí odklad plateb

Koupit byt bez hypotéky a zaplatit ho až o několik měsíců později. Tento trend se začíná objevovat na českém realitním trhu. Developeři nabízejí svým klientům možnost zaplatit při pořízení bytu jen malou část ceny. Zájem o odklad plateb podle nich přitom prudce roste. Důvodem je i to, že ceny nemovitostí za poslední rok stouply v průměru o desetinu.

Video Události
video

Události: Odklad plateb při koupi bytu

Například byt 1+kk v Praze na Smíchově, který stojí od 3,5 milionu korun výše - nyní si ho může zájemce koupit bez dostatku peněz a hypotéky.

„Umožňujeme klientům zaplatit 10 procent při podpisu smlouvy a zbylou částku mohou zaplatit do roku od nastěhování.“

Dušan Kunovský

majitel Central Group

Díky tomu mohou lidé prodat třeba svůj starší byt, nebo dořešit finanční vyrovnání při rozvodu. Zapotřebí je ale splnit několik podmínek a není to ani zadarmo. Například Central Group požaduje 4 procenta ročně z dlužné částky.

U Ekospolu je to jinak. „Při podpisu předkupní smlouvy umožňujeme takový splátkový kalendář, kdy klient složí 50 tisíc korun a celý zbytek ceny až po dokončení dobytu. Navýšení se pohybuje od 10 do 30 tisíc korun,“ uvedl jeho ředitel Evžen Korec. 

Ceny nemovitostí - a to jak nových, tak i těch starších - přitom opět rostou. Průměrná cena bytu v Česku loni byla bezmála jeden a půl milionu korun, teď už to je milion šest set tisíc.

V Praze je to přitom výrazně víc. Loni téměř 3,8 milonu, letos necelé 4 miliony. Průměrná cena bytu tak za poslední rok stoupla zhruba o desetinu. K největšímu růstu došlo v Karlovarském kraji.

Největší zájem je stále o malé byty do velikosti 60 metrů čtverečních - tvoří 41 procent celkové nabídky. V posledním pololetí se ale lidé také více zajímají o byty tří- a čtyřpokojové.