Souboj o výběr mýta: SkyToll nabízí slevu a garance

Pětinovou slevu oproti současným nákladům na provoz mýtného v Česku nabídla slovenská společnost SkyToll. Zároveň je připravena poskytnout stomilionové garance, pokud se jí nepodaří v prvních třech měsících vybírat mýtné se stejnou efektivitou, jako je tomu dosud. Současnému provozovateli, rakouské firmě Kapsch, končí smlouva na konci letošního roku, ale ministerstvo dopravy ji chce prodloužit. Nyní stát platí za provoz mýta zhruba dvě miliardy ročně.

Zástupci SkyTollu, který vybírá mýtné na Slovensku, tvrdí, že pro český stát je výhodnější jednat se dvěma uchazeči, protože pak bude mít větší šanci získat lacinější řešení. Debata o prodloužení smlouvy s Kapschem je na programu středečního jednání vlády.

„Netěší mě, že jako stát nejsme schopni soutěžit nového provozovatele, nicméně naše základní priorita je, aby se mýto vybíralo. Tudíž přicházíme na vládu s materiálem, který navrhuje, abychom prodloužili smlouvu a paralelně s tím soutěžili mýtného manažera. A následně soutěžili velkou smlouvu na technologicky neutrální mýtný systém pro dobu, až skončí prodloužení“.

1 minuta
Ťok: Navrhujeme prodloužit smlouvu s Kapschem
Zdroj: ČT24

 „Ministerstvo dopravy nemá dobré řešení, existují jen špatné a ještě horší řešení,“ řekl předseda představenstva SkyTollu Matej Okáli. Současná snaha ministerstva zdůvodnit zadání dalšího provozu mýtného systému bez veřejné soutěže Kapschi kvůli jeho technologické exkluzivitě podle Okáliho neobstojí. SkyToll prý dokáže prostřednictvím existujících mýtných bran vybírat mýto rovněž. Pokud by stát přesto další správu systému zadal Kapschi, je SkyToll ochotný obrátit se na soud. 

Nabídku poslal SkyToll ministerstvu dopravy a dalším státním institucím ve druhé polovině února. Firma je ochotná systém spravovat po dobu dvou nebo tří let a poté celý systém předat státu. Ministerstvo dopravy nicméně na nabídku zatím nereagovalo a naopak ji prostřednictvím médií zpochybňovalo, uvedl Okáli. Úřad mimo jiné kritizoval to, že společnost v nabídce jasně neuvedla cenu, za kterou je ochotná systém spravovat.

To je podle Okáliho dáno předpokladem SkyTollu, že se o ceně ještě bude vyjednávat. Snížit cenu je možné například pomocí redukce počtu využívaných mýtných bran nebo prodejních míst, kde mohou řidiči kamionů vyzvedávat palubní jednotky.

  • Mýto se vybírá v Česku prostřednictvím mýtných bran od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy.
  • Za devět let provozu se vybralo více než 67 miliard korun.
  • V loňském roce bylo vybráno 9,7 miliardy korun. 
  • Za stavbu a provoz systému platí stát firmě Kapsch a jejím subdodavatelům zhruba pětinu vybrané částky. 
  • Původní kontrakt s Kapschem vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Proto koncem srpna podepsalo s Kapschem dodatky ke smlouvě. Za provoz mýta a další služby na maximálně tři roky má získat 5,27 miliardy korun.
  • Zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 6 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 12 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánovčera v 20:28

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...