Tripartita se shodla. Bude požadovat zvýšení platů v kultuře o 10 procent

Členové tripartity se shodli na potřebě zvýšit platy zaměstnanců v kultuře o 10 procent. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) bude o tomto požadavku jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Podle propočtů odborů, které s tímto návrhem na tripartitu přišly, si to vyžádá na 780 milionů korun z rozpočtu na rok 2017. Ministr Herman považuje splnění požadavku za reálné. 

My jsme vždycky vedli s panem ministrem (Babišem) konstruktivní jednání a vždycky jsme se dohodli na dobrém výsledku. Nemám důvod si myslet, že by to mělo být do budoucna jinak, protože kultura je naší koaliční vládou vnímána jako důležitá.
Daniel Herman

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula uvedl, že celkem v kultuře pracuje přes 21 tisíc lidí. Průměrný plat v organizacích přímo řízených ministerstvem kultury (6500 zaměstnanců) je podle něho 23 760 korun. Tam, kde jsou zřizovateli kraje, činí 22 100 korun a u měst a obcí pak 20 500 korun. 

Platy 12, 13 či 14 tisíc hrubého jsou podle Středuly nedůstojné. Odbory prosazují, aby ke zvýšení došlo plošně. Podle odborového předáka by k tomu mělo dojít vázáním regionálních dotací pro „živé umění“ přímo na zvýšení mezd zaměstnanců. Nemělo by se pak stát jako v minulosti, že na zvýšení státních dotací reagovaly obce snížením svých příspěvků, takže k růstu platů nedošlo. Odbory také požadují zrušení tabulky (týká se nejen kultury, ale třeba i školních jídelen), která obsahuje platy pod úrovní minimální mzdy. 

Ministerstvo kultury chce navýšit rozpočet pro kulturu v příštím roce o 3,5 miliardy korun proti letošnímu. Jednání o státním rozpočtu ještě nezačala, částka 3,5 miliardy vychází ze strategie přiblížit se v roce 2017 jednomu procentu státního rozpočtu. Letos ministerstvo hospodaří s 11,7 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 4 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 4 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 4 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 14 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
20. 1. 2025
Načítání...