CzechInvest loni přilákal firmy, které Česku slibují 14 tisíc pracovních míst

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Je to téměř o polovinu meziročně méně. Díky investicím má vzniknout čtrnáct tisíc nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti - Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky. Nejvíce investovaly americké firmy.

Video Studio ČT24
video

Česko loni přitáhlo 45 miliard investic

Lákání investorů do Česka podle agentury znesnadňuje předloňské snížení míry podpory investic. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory snížena ze 40 na 25 procent. „Tím se získávání investic v České republice stalo obtížnějším proti našim přímým konkurentům, kterými jsou především Polsko, Slovensko a Maďarsko,“ řekl k výsledkům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Připomněl, že rok 2014 byl z hlediska výše investic mimořádný. Investoři, ve snaze využít výhodnějších podmínek, v tuzemsku proinvestovali téměř 87 miliard korun.

Celková loňská investice ze strany investorů do Česka byla však reálně ještě nižší. Generální ředitel CzechInvest Karel Kučera potvrdil, že do výsledků byla započítána také plánovaná investice výrobce mobilů HTC v Brně, která se nakonec neuskutečnila. Důvodem podle něj je fakt, že investice CzechInvest započítává podle určité metodiky, která zahrnuje mimo jiné to, že ve věci bylo podepsáno jednoznačné memorandum a firma si začne najímat pracovníky. To se podle něj stalo.

HTC sliboval v Brně až 1000 pracovních míst, mělo zde vzniknout velké opravárenské centrum a investice měla dosáhnout několika set milionů korun. Kvůli ekonomickým potížím však firma od záměru ustoupila a několik desítek nabraných zaměstnanců po několika týdnech propustila.

Video 90’ ČT24 - Lékařská etika, prohřešky lékařů vůči pacientům
video

Historie CzechInvestu: vede rok 2006 s investicí firmy Hyundai

Nových investičních projektů bylo více

Loni naopak stoupl počet nových investičních projektů oproti expanzím stávajících podniků. „Investoři mají vůli investovat i přes významný pokles investiční podpory - v roce 2015 nežádalo o investiční pobídky přes 30 procent projektů, v roce 2014 to bylo pouze necelých 15 procent,“ uvedla agentura.

Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. V případě zahraničních investorů dosáhla výše investic 37 miliard korun. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu. Největší podíl investic mířil tradičně do sektoru výroby motorových vozidel a dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Investice stouply v oblasti informačních a komunikačních technologií, elektro oborů, technologických center a center sdílených služeb.