Trh nestačí uspokojovat poptávku po malých bytech

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 2,06 procenta z listopadových 2,09 procenta a přiblížila se červnovému minimu ve výši 2,05 procenta. To byla nejnižší hodnota za dobu sledování, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Realitní odborníci však poukazují na to, že se na trhu začíná projevovat nedostatek kvalitních nemovitostí.

Video Zprávy ve 12
video

Trh nestačí uspokojovat nabídku po malých bytech

„Úrokové sazby sjednaných hypotečních úvěrů ani v prosinci nevybočily z úrovní obvyklých od loňského jara. Banky si na závěr roku nechaly prostor pro povzbuzení trhu a sjednaly hypoteční úvěry v objemu přes 18 miliard Kč, což je druhý nejvyšší sjednaný objem po loňském červnovém rekordu,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Počet uzavřených hypotečních úvěrů stoupl v prosinci o 427 na 9459. Objemy proti listopadu také vzrostly, a to o 1,5 miliardy na 18,1 miliardy korun. V posledním měsíci loňského roku byla pokořena rekordní průměrná výše hypotečního úvěru, když dosáhla 1 913 396 korun.

„Ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nízké úrovně zásadně přispívají uvolněné měnové podmínky v ČR i v eurozóně.“

Lukáš Kovanda

analytik skupiny Roklen

V nejbližších měsících se podle Kovandy inflace v české ekonomice bude pohybovat stále hluboko pod dvouprocentním cílem ČNB, nelze tudíž předpokládat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. Zároveň ovšem ani neočekává jejich citelnější pokles.

„Silný prosinec nikoho na trhu nepřekvapil. V závěru roku však razantně stoupl i počet lidí, kteří nemovitosti ke koupi začali hledat, a dosud vhodný byt či dům nenašli. Dá se očekávat, že tito zákazníci se v hypotečních objemech objeví v první polovině roku 2016. Letošní rok tak začne zostra,“ řekl výkonný ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Video Studio ČT24
video

Hypotéky zůstaly levné i na konci roku

Hypotéky zůstaly levné i na konci roku

Investiční analytik Novák: Situaci ovlivňuje souboj bank

Na trhu se začíná projevovat nedostatek kvalitních nemovitostí, souhlasil výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín. Poptávka po malých bytech v dobrých lokalitách vysoce převyšuje nabídku. Zájemci tak vhodnou nemovitost hledají výrazně déle než dřív. Není výjimkou, že průměrná doba hledání přesáhne půl roku. Prodeje nemovitostí a s nimi i hypotéky se tedy posouvají v čase. Realitní i hypoteční trh tak budou nadále silně růst, podotkl.

Velký zvrat se v letošním roce neočekává

Ekonomové neočekávají žádný razantní zvrat v ekonomickém vývoji i sazbách hypoték ani v letošním roce. „Pokud se hypotéky budou hýbat v desetinách procenta, tak to bezprostřední dopad na trh mít nebude. Zpomalení ,boomu‘ by vyvolalo zdražení hypoték až o více než půl procenta. Více než jeden procentní bod by už mohl způsobovat dlužníkům problémy se splácením,“ upozornil šéf developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.

Investiční analytik Broker Consulting Martin Novák se domnívá, že situaci na trhu zatím hlavně ovlivňuje souboj trojice, čtveřice bank o pozici lídra na trhu hypoték. Očekává už jen velmi malé snížení sazeb, ke konci roku již předpokládá růst. Dopad na hypoteční trh bude mít podle něj i zákon o spotřebitelském úvěru a regulace celého trhu.