Biopaliva dostanou podporu, návrh prošel sněmovnou

Sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních, která především přináší program další daňové podpory biopaliv. Zákon u některých vysokoprocentních biopaliv zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu. Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek ale tvrdí, že zákon podpoří skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) a vynese mu zhruba pět miliard korun. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Video Studio ČT24
video

Biopaliva dostanou další podporu

Novela zároveň zpřísňuje podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot. Nově budou muset být v určité míře v každém litru. Vláda původně výrazně omezila možnost, aby distributoři mohli část biosložky prodat zvlášť, a tím by povinnost přimíchávání také splnili. Poslanci ale schválili pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který tuto možnost zcela vypouští.

Post prvního místopředsedy KDU-ČSL obhájil Marian Jurečka

Marian Jurečka

ministr zemědělství (KDU-ČSL)

„Mění se poprvé po pěti letech to, že vysokoprocentní paliva budou zatížená spotřební daní, což zatím nebyla, byla stoprocentně podporovaná. Nyní jsou tam sazby nastavené tak, aby nedocházelo k překompenzaci výrobců a distributorů biopaliv. To je klíčové. Dali jsme to do souladu s tím, co po nás požaduje Evropská komise, nebudeme tedy od 1. ledna ve vakuu, jako jsme nyní.“

Marian Jurečka

ministr zemědělství (KDU-ČSL)

Zatím jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil k 30. červnu. Česko se tak nyní nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází schválená novela zákona. Program ale musela ještě schvalovat Evropská komise. Na základě podmínek, které si stanovila, se některé sazby daně u biopaliv zpočátku od příštího roku zvýší proti původnímu návrhu, aby se vyrovnalo to, že nyní se podpora poskytuje bez schválení Bruselem. Později, od poloviny roku 2017, by měly sazby opět klesnout.

Kalousek chtěl podporu biopaliv úplně vypustit

Sněmovna neschválila Kalouskův pozměňovací návrh, který podporu biopaliv ze zákona vypouští. Jde o kopii návrhu, který letos už předložil poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais, ale sněmovna ho tehdy neschválila. Nyní s ním nesouhlasil ani rozpočtový výbor ani ministerstvo financí.

Kalousek neúspěšně navrhoval, aby se novela zákona přejmenovala na zákon, kterým se ve prospěch skupiny Agrofert mění zákon o spotřebních daních. Podle něho jde totiž celou dobu pouze o to, aby měly z podpory biopaliv prospěch právě Babišovy firmy. Jak už v květnu Kalousek upozornil, ministerstvo financí samo vyčísluje daňovou úlevu na devět miliard korun, a pokud 60 procent trhu z toho má Agrofert, „pak se jedná o zmíněných pět miliard korun, které do roku 2015 dává daňový poplatník na podporu odbytu výrobků Andreje Babiše". „Tento komerční zájem se stal součástí politických dohod," řekl Kalousek.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy v 16: Na jaře se kvůli biopalivům hlasovalo o nedůvěře, nyní stačilo dvacet minut

Zprávy v 16: Na jaře se kvůli biopalivům hlasovalo o nedůvěře, nyní stačilo dvacet minut

Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který je v souvislosti s podporou biopaliv jakožto majitel skupiny Agrofert kritizován kvůli možnému střetu zájmů, zaujal už v květnu k návrhu neutrální stanovisko a při hlasování o něm se tehdy zdržel. S ukončením podpory jako takové ale vyslovil již dříve souhlas. „Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 miliardy ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi," řekl tehdy ve vyjádření Hospodářským novinám.

Schválení novely nyní naopak ocenil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něho pomůže zákon snížit množství skleníkových plynů v ovzduší. "Bez tohoto zákona by Česká republika nejspíš nedokázala splnit požadavky Evropské unie na povinné podíly obnovitelných zdrojů energie v dopravě. Za to by nám mohly hrozit sankce v řádu miliard korun,“ uvedl Jurečka.

Podle Jurečky totiž opozice kritizuje především otázku toho, jak Česko naplní kvótu deseti procent obnovitelných zdrojů v dopravě v rámci paliv, ke které se zavázalo. „A toto je jedna z cest, kterou to můžeme naplnit, protože povinné přimíchávání nám zmíněnou povinnost vyřeší do zhruba šesti procent. Ale pořád tady máme čtyři procenta v příštích čtyřech letech a nikdo z opozice neřekl, jak je naplníme. A my jeden ze zdrojů vidíme právě v tom, že se to dá vyřešit přes vysokoprocentní biopaliva, která hlavně využívají podniky městské hromadné dopravy,“ vysvětluje.

Malovýrobci elektřiny do výše výkonu 30 kW nebudou platit daň

Poslanci také schválili osvobození od daně pro elektřinu, kterou si malovýrobci vyrobí pro svoji potřebu z obnovitelných zdrojů, jejichž výkon nepřesáhne 30 kW. Osvobození zrušila letošní novela energetického zákona.

Sněmovna schválila i návrh zemědělského výboru, který dává dohromady problematiku tzv. zelené nafty, tedy vratky spotřební daně na pohonné hmoty pro zemědělce, s podporou biopaliv. Sjednotí se tak výše vrácené daně ze směsné motorové nafty s podílem více než 30 procent biosložky a klasické motorové nafty, ve které může být až sedm procent biosložky. Bez návrhu by prý docházelo ke kumulování podpory.