Lidí bez práce je nejméně od roku 2009, ubývá absolventů shánějících práci přes úřad

Nezaměstnanost v Česku v září opět klesla, informoval Úřad práce. Zaznamenal zlepšení o dva procentní body na rovných šest procent. Zářijová nezaměstnanost tak navazuje na srpnový pokles. Lidí bez práce bylo celkem 441 892, což je nejméně od března 2009. Firmy s koncem léta naplno rozjely výrobu, zároveň na úřady nepřišlo tolik absolventů škol jako v minulých letech.

Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci září o 8774 méně než v srpnu a oproti loňskému září, kdy nezaměstnanost dosahovala úrovně 7,3 procenta, se počty lidí bez práce snížily o 87 tisíc. I volných míst je hodně, pracovní úřad jich koncem září evidoval 108 573, což bylo nejvíce od prosince 2008. K oživení trhu práce v září podle úřadu napomohlo ukončení dovolených, kdy firmy opět naplno rozjely výrobu.

Ještě pokračovaly sezonní práce, doznívala turistická sezona a do zaměstnání nastoupila se začátkem školního roku řada učitelů, kteří v červenci mohli přispět ke zhoršení nezaměstnanosti. „Zlepšení jde na vrub sezonním pracím a nadále silnému růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí, který přispíval k tvorbě nových pracovních míst,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

V říjnu by měla podle něj míra nezaměstnanosti setrvat ještě na obdobné nízké úrovni. Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy se ještě letos dostane nezaměstnanost pod šest procent.

Úřady práce nicméně postupně očekávají zhoršení. „V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat, nebo s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou mírně vzrůst,“ zhodnotila zastupující generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. „Trhu práce a celé ekonomice navíc nepomohou problémy přicházející z Asie. Počátkem roku 2016 se míra nezaměstnanosti opět vrátí k 7 %. I to bude ale dobrý výsledek,“ dodala ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Po završení studia nastupuje hledání práce

Jako každé září se na úřady práce hlásila hlavní vlna absolventů škol, ale letos byl jejich počet nejnižší za poslední čtyři roky. Největší šance na získání práce mají podle úřadu absolventi technických a řemeslných oborů, poptávka je třeba po svářečích, slévačích či soustružnících.

„Na celkové nezaměstnanosti se absolventi nyní podíleli 6 %, v září 2014 to bylo 6,2 %. Z toho je zřejmé, že také pro absolventy je dnes jednodušší najít si práci.“

Markéta Šichtařová

ředitelka společnosti Next Finance

Meziměsíčně absolventů na úřadech práce sice přibylo, ale v meziročním srovnání je vidět, že už třetí rok v řadě je lidí, kteří po ukončení studia nemohou sehnat práci, méně. V roce 2013 jich bylo přes třicet sedm tisíc, loni přes 29 tisíc. Letos jich bylo na úřadech práce nahlášeno v září zhruba 23 tisíc.

„Je tak vidět, že zaměstnavatelé mají zájem i o mladé lidi bez zkušeností, kteří obvykle mají pozici na trhu práce ztíženou,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. „Další věcí je, že roste počet mladých lidí, kteří pracují už během studia, a to značně zvyšuje jejich šance na uplatnění po dokončení školy,“ uvedla Sadílková.

Veletrh pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Nejméně nezaměstnaných hlásí Praha-východ

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 71 okresů, kdežto nárůst jen šest. Nejnižší nezaměstnanost měl okres Praha-východ, a to 2,7 procenta, a po něm například Rychnov nad Kněžnou s rovnými třemi procenty a Prachatice s 3,1 procenta.

„Pro firmy to ale znamená problémy najít vhodné uchazeče. Už nyní si řada firem stěžuje, že nemají dostatek uchazečů. Jde o široké spektrum oborů, a obzvláště tam, kde je potřeba velký podíl lidské práce,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Ve výsledku tak podle něj by tato situace měla tlačit na růst mezd, protože mnohé firmy budou muset finančně přidat na svých nabídkách, aby nalákaly uchazeče.

Nejhorší situace ohledně zaměstnanosti pak přetrvává na Mostecku, kde činí 11,5 procenta. I zde se však zlepšila o 0,2 procentního bodu. Druhou nejvyšší nezaměstnanost evidoval Úřad práce na Karvinsku s 11,1 procenta a třetí nejvyšší na Ústecku s 10,7 procenta.

„Z toho jsou zřejmé dvě věci. Zaprvé, ochota Čechů stěhovat se za prací zůstává nízká. Zadruhé, v některých regionech budou mít zaměstnavatelé problém najít kvalifikované pracovní síly. Ty budou muset lákat na vyšší platy,“ zmínila Šichtařová.

V mezinárodním srovnání se Česká republika podle Úřadu práce drží dlouhodobě pod evropským průměrem nezaměstnanosti. Podle posledních sezonně očištěných údajů evropského statistického úřadu za srpen mělo Česko druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě po Německu.

Volných míst je přes sto tisíc. Kým je ale obsadit?

Zbývající volné pracovní pozice ale půjdou už jen velmi špatně obsadit. Vyhledávané profese se totiž nesetkávají s nabídkou. Nedostatek hlásí hlavně technické obory a dělnické profese. „Naši spoluobčané nejsou schopni, nebo nemají zájem o tato místa, takže naše firmy musí hledat v zahraničí," myslí si ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ze zahraničí by vedle nové pracovní síly měli přijít hlavně investoři, a tím vlastně vytvořit další pracovní místa. „Věříme, že s přílivem nových investorů, na kterém se tato vláda velmi aktivně podílí, tady stoupne zaměstnanost," zhodnotila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Vyšší zaměstnanost předpokládá ministerstvo financí v návrhu rozpočtu na rok 2016, kde počítá s nižšími výdaji na sociální dávky.

Video Zprávy ve 12
video

Nezaměstnaných ubývá, zbývající ale volná místa jen těžko obsadí

Nezaměstnaných ubývá, zbývající ale volná místa jen těžko obsadí