Singer: Za mého vedení už ČNB z intervencí zřejmě neustoupí

Intervence centrální banky by měly i přes sílící ekonomiku pokračovat. V Otázkách Václava Moravce to řekl její guvernér Miroslav Singer. Tuzemská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí nejrychleji v Evropské unii. Celoroční růst HDP by letos mohl dosáhnout až čtyř a půl procenta. Podle Singera Česko uvolněnou měnovou politiku dál potřebuje.

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK Autor: René Fluger

Šéf ČNB během pořadu uvedl, že bankovní rada plánuje ukončit takzvaný intervenční režim nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Samotnému Singerovi vyprší mandát v polovině roku 2016. „I se světovými bankéři se shodujeme v tom, že Evropa uvolněnou měnovou politiku potřebuje, a myslím, že ten vývoj ve světě nám dává spíš za pravdu," zmiňuje guvernér.

Tuzemský růst HDP o 4,5 procenta je podle něj logická reakce na několikaleté oslabení ekonomiky. „Zažili jsme před pár lety největší recesi od roku 1993. Mě z tohoto hlediska nijak zvlášť nepřekvapuje, když ekonomika při zdravějším vývoji musí dohnat několik let útlumu," dodal. V krizových letech se růst HDP přitom pohyboval v rozmezí nula až jedno procento.

  • Česko bylo v růstu HDP ve druhém kvartálu dokonce třetí na světě. Ekonomové ale optimismus krotí a tvrdí, že letošní růst pumpují především peníze z evropských dotací.

Hlavní ekonomický expert hnutí ANO Aleš Michl by s ukončením umělého oslabování koruny naopak příliš neotálel. Tuzemské banky podle něj shromažďují velké množství peněz, které by místo toho mohly poskytovat jako úvěry podnikatelům, a tím podpořit ekonomiku.

„I já jsem byl zprvu pro intervence, ale klíčové je si říct, kdy skončit a jaká rizika nastanou, když budeme dál pokračovat,“ komentoval ekonom. Podle Michla prý hrozí, že v případě dlouhodobého intervenčního pásma – a následného zrušení – se může banka dostat do obrovské ztráty. „A každá ztráta ČNB je zisk někoho jiného," dodal.

Kurz koruny vůči euru se od začátku července s jedinou výjimkou prakticky neodlepil od hranice 27 korun. Centrální banka brání koruně v posílení pod hranici 27 korun za euro od poloviny července. Proti hráčům kupujícím koruny zasáhla poprvé 17. července. Primární vlnu intervencí spustila v listopadu roku 2013 kvůli obavě z deflace.