Číňané už vlastní desetinu J&T. Chtějí ale víc

Šestá největší soukromá firma v Číně - CEFC China Energy Company Limited - zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta. Žádost CEFC o souhlas regulátorů s navýšením podílu na 30 procent bude podle mluvčí J&T Moniky Veselé podána v nejbližších dnech. Dosavadní majitelé skupiny Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič tak nyní drží každý 45,05 procenta.

  • J&T Finance Group vznikla v roce 1995.
  • Skupina se zaměřuje na služby spojené s privátním a retailovým bankovnictvím, správou majetku privátních klientů a institucí, investičním bankovnictvím a projektovým financováním.
  • Podniká především na trzích České a Slovenské republiky, Chorvatska a Ruské federace.

CEFC svůj podíl navýšila prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. Další navýšení podílu CEFC již bude vyžadovat souhlasy regulátorů v zemích, ve kterých JTFG působí. Vlastní jmění skupiny k 30. červnu činilo 1,234 miliardy eur (33,34 miliardy korun).

V CEFC jsme našli partnera, se kterým máme shodnou vizi o možnostech rozvoje v našem regionu, kde chceme dále růst, a to jak organicky, tak prostřednictvím akvizic.
Patrik Tkáč
místopředseda představenstva J&T Finance Group

Po Živnobance Martinický palác

CEFC zároveň ve čtvrtek oznámila, že od společnosti Martinický palác koupí stejnojmenný palác na Hradčanském náměstí. Firmy zatím podepsaly dohodu o koupi, finální kupní smlouva ještě není uzavřena. Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila.

Ve středu realitní a investiční skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka navíc oznámila, že čínské CEFC prodá budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Ta v ní chce zřídit své evropské sídlo pro chystanou expanzi na evropské trhy.

„S velkou pokorou přistupujeme k významu a historické hodnotě budovy Martinického paláce na Hradčanském náměstí v Praze. Chceme pokračovat v citlivé rekonstrukci a rozvoji budovy, kterou započal stávající vlastník, společnost Martinický palác,“ uvedl prezident CEFC Chan Chauto.

Martinický palác
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK

Renesanční Martinický palác byl postavený po požáru Hradčan a Malé Strany v roce 1541. V roce 1583 přešel do majetku rodu Martiniců, kteří započali rozsáhlou rekonstrukci a výstavbu, s přestávkami práce pokračovaly až téměř do poloviny sedmnáctého století. Později palác silně utrpěl a ve 20. století byl v poničeném stavu.

První dílčí opravy byly provedeny v 50. letech minulého století. V roce 1953 byla obnovena sgrafita na východní stěně dvora, představující Samsonovy a Héraklovy činy. Generální rekonstrukce pro potřeby Útvaru hlavního architekta města Prahy byla provedena v letech 1967 až 1972. Nyní pokračuje údržba paláce, jejímž cílem je přiblížit vzhled paláce době, kdy zde žil Jaroslav Bořita z Martinic.

  • CEFC byla založena v roce 1980 a dnes je šestou největší soukromou firmou v Číně.
  • Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
  • Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.
Načítání...