Letušky a stevardi ČSA vyhlásí ve středu stávkovou pohotovost

Praha - Letušky a stevardi Českých aerolinií se rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost. Platit bude od středečního poledne. Protest zvolili poté, co během dvoudenního sjezdu odmítli kolektivní smlouvu navrženou vedením firmy, potvrdila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová.

Letuškám a stevardům v únoru klesly mzdy o desítky procent. Navýšení v řádu tisíců korun navržené zprostředkovatelem vybraným ministerstvem práce nepřijala firma a navrhla výrazně nižší růst. Pro zahájení stávkové pohotovosti hlasovalo 95 procent letušek a stevardů, řekla předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová. Ve středu o ní budou rozhodovat také piloti ČSA.    

Kolektivní vyjednávání v ČSA trvá od loňského podzimu. V únoru, po vypršení platnosti staré kolektivní smlouvy, prosadilo vedení společnosti razantní snížení platů provozních zaměstnanců. Mzdy některých letušek a pilotů klesly v únoru podle odborů až o 40 procent. Základní hrubý plat letušky podle nového mzdového výměru se tak snížil až na patnáct tisíc korun. K tomu je ale podle ČSA ještě nutné započíst několik tisíc korun, které dostávají na dietách a kapesném. Při započtení průměrně odlétaných 61 hodin činí podle ČSA čistý výdělek letušek zhruba 29 tisíc korun měsíčně. Piloti berou v rozmezí od padesáti do více než sto tisíc korun měsíčně. Záleží na počtu odlétaných let a na tom, zda pilot létá s vrtulovým, nebo proudovým letadlem.    

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Kompromisní návrh na navýšení mezd navržený zprostředkovatelem odmítlo představenstvo ČSA s poukazem na to, že odporuje restrukturalizačnímu plánu, který v září 2014 jednomyslně schválili všichni akcionáři společnosti, uvedl mluvčí dopravce Daniel Šabík. Podle vedení firmy návrh předložený zprostředkovatelem nezohledňuje podmínky na trhu letecké dopravy v ČR a jeho přijetí by ve srovnání se současným stavem představovalo pro ČSA neúnosné zatížení.    

Podle prezidenta profesního sdružení pilotů CZALPA Stanislava Fialy hrozí, že ČSA svou platovou politikou ztratí především zkušené kapitány. Snižování mezd totiž přichází v době, kdy se trh letecké dopravy probírá z krize a poptávka po pilotech roste. „Společnost, která má obrat deset miliard korun ročně, se hádá o zhruba dvacet milionů,“ dodal k návrhu vedení firmy Fiala.  

ČSAČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun při tržbách převyšujících 13 miliard. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 %) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 %). Zbylých 2,26 % drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají necelých 700 lidí.