Česko výrazně zaostává za zbytkem EU v recyklaci elektroodpadu

Praha - V České republice se recykluje výrazně méně elektroodpadu než v ostatních zemích Evropské unie. Zatímco Češi vyhodí na směsné skládky 80 procent drobných elektrických spotřebičů, v Evropské unii je to pouze polovina. Z domácích spotřebičů se přitom dá získat celá řada vzácných kovů vhodných pro další využití.

Objem elektroodpadu narůstá třikrát rychleji než množství běžného komunálního odpadu. Jen v loňském roce se na českém trhu prodalo přibližně 200 tisíc tun elektrických spotřebičů. Většina těchto zařízení obsahuje zlato, stříbro, měď a další recyklovatelné kovy. Často se v nich ale také vyskytuje celá řada nebezpečných látek, mezi kterými dominuje zejména rtuť. 

V Evropské unii se ročně prodá 28 milionů počítačů a 23 milionů notebooků. David Beneš, výkonný ředitel firmy REMA Systém, která se zabývá recyklací elektroodpadu, odhaduje, že toto množství obsahuje 51 tun stříbra, více než deset tun zlata, čtyři tuny palladia a 25 tisíc tun mědi. Informaci přinesla agentura ČTK.

Jako jeden z hlavních důvodů, proč v ČR dochází k plýtvání surovinami obsaženými ve spotřebičích, vidí Beneš nedostatečnou informovanost obyvatel o zpětném odběru elektroodpadu. „Povědomí, že se může vracet elektrozařízení na takzvaných místech zpětného odběru, je poměrně malé a chybí tady velmi intenzivní nástup kampaně, díky které by se občan dozvěděl o tom, kde může vracet elektrozařízení,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24.

Komplikaci ve sběru elektroodpadu způsobuje navíc fakt, že v Česku zatím neexistuje veřejná síť sběrných kontejnerů. Většina firem, které se zabývají recyklací, se totiž obává jejich vykrádání. Zařízení je možné odevzdávat ve sběrných dvorech a jednorázových svozech, které se v řadě obcí konají na jaře a na podzim. Tento způsob je ale pro řadu spotřebitelů značně nepohodlný.

Aby podpořily recyklaci elektroodpadu, začaly některé firmy nabízet svým zaměstnancům možnost vyhazovat drobné elektrické spotřebiče do kontejnerů umístěných přímo na pracovišti. Společnosti, které se do projektu zapojí, získají certifikát Zelená firma. Zatím se do kampaně přihlásila asi desítka soukromých firem, organizátoři akce ale oslovily i státní úřady a ministerstva.

Významnou roli v recyklaci elektroodpadů hraje ale také finanční motivace spotřebitelů. Tento způsob se rozhodla využít například společnost T-mobile. „My jsme nabídli našim zákazníkům nebo vlastně komukoliv, kdo přinese starý mobil do naší prodejny, že mu dáme jako odměnu dvousetkorunovou poukázku, tzv. recyklístek, který pak může zákazník použít na nákup našeho zboží,“ řekla České televizi zástupkyně firmy Jitka Chocová. Zatímco běžně T-mobil ročně vybere zhruba 100 kusů použitých telefonů, během deseti týdnů trvání kampaně, která skončila 31. ledna, se jich vrátilo 50 544.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 4 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 8 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 11 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 19 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...