Zemědělce ohrožuje úbytek včel

Praha - Ve světě ubývá včelstev. V České republice se jejich počet za posledních šestnáct let snížil o třetinu. V USA nepřežilo letošní zimu až 70 procent včelstev. Tyto výrazné úbytky mohou značně poškodit zemědělce. Včely totiž opylují velkou část potravinářských plodin.

87 ze 115 nejdůležitějších rostlin plodících ovoce, zeleninu, koření či olejniny potřebuje k opylování hmyz. Neustálé snižování počtu včelstev může v budoucnosti způsobit vážné problémy. O současné situaci v České republice hovořil v úterním Dobrém ránu s ČT tajemník Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka: "U nás zatím nehrozí taková ta vize katastrofy, i když už máme podstav. Ale samozřejmě pokud by se počet včelstev ještě snížil, tak by došlo k nedostatečnému opylování.”

V Česku stojí za úbytkem včel především ekonomické podmínky. Zvyšuje se zejména cena úlů a cukru, kterým včelaři nahrazují odebraný med. Výkupní cena medu však zůstává nízká. Peroutka to zdůvodňuje nedostatečnou poptávkou po surovině na domácím trhu: "My jsme země s průměrnou spotřebou medu, to znamená 70 dkg na člověka a rok. Ale okolní státy jako třeba Rakousko, Německo nebo Švýcarsko mají spotřebu dvojnásobnou.”

Na americkém kontinentu decimují včelstva především nemoci, zejména varroaza. Vědce ale trápí také náhlé mizení dělnic. Včely se z neznámého důvodu nevracejí do úlu. Zanechávají v něm opuštěnou královnu pouze s několika nedospělými jedinci, kteří nedokáží zajistit správný chod kolonie. Zprávy o náhle opuštěných úlech začaly nejprve přicházet z Ameriky. Na jaře ale začal podobný problém trápit také včelaře z Německa, Španělska, Portugalska, Itálie, Řecka a Velké Británie. Vědci spekulují o tom, že medonosný hmyz negativně ovlivňuje radiace z mobilních telefonů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 2 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 12 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 16 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 17 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 22 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025
Načítání...