87 ze 115 nejdůležitějších rostlin plodících ovoce, zeleninu, koření či olejniny potřebuje k opylování hmyz. Neustálé snižování počtu včelstev může v budoucnosti způsobit vážné problémy. O současné situaci v České republice hovořil v úterním Dobrém ránu s ČT tajemník Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka: "U nás zatím nehrozí taková ta vize katastrofy, i když už máme podstav. Ale samozřejmě pokud by se počet včelstev ještě snížil, tak by došlo k nedostatečnému opylování.”
V Česku stojí za úbytkem včel především ekonomické podmínky. Zvyšuje se zejména cena úlů a cukru, kterým včelaři nahrazují odebraný med. Výkupní cena medu však zůstává nízká. Peroutka to zdůvodňuje nedostatečnou poptávkou po surovině na domácím trhu: "My jsme země s průměrnou spotřebou medu, to znamená 70 dkg na člověka a rok. Ale okolní státy jako třeba Rakousko, Německo nebo Švýcarsko mají spotřebu dvojnásobnou.”
Na americkém kontinentu decimují včelstva především nemoci, zejména varroaza. Vědce ale trápí také náhlé mizení dělnic. Včely se z neznámého důvodu nevracejí do úlu. Zanechávají v něm opuštěnou královnu pouze s několika nedospělými jedinci, kteří nedokáží zajistit správný chod kolonie. Zprávy o náhle opuštěných úlech začaly nejprve přicházet z Ameriky. Na jaře ale začal podobný problém trápit také včelaře z Německa, Španělska, Portugalska, Itálie, Řecka a Velké Británie. Vědci spekulují o tom, že medonosný hmyz negativně ovlivňuje radiace z mobilních telefonů.