Zemědělci jednají kvůli mléku o protestech a jejich zahraniční podpoře

Praha - Čeští zemědělci si již delší dobu stěžují na příliš nízké ceny mléka, a Agrární komora (AK) proto dnes bude jednat o konkrétním termínu protestu proti vládě, která podle komory problémy dostatečně neřeší. Prezident AK Jan Veleba přesvědčuje chovatele dojnic z Polska, Maďarska a Slovenska, aby se k českým zemědělcům v protestech přidali. Podle zemědělců hrozí kvůli nízkým cenám mléka likvidace chovů skotu a propouštění lidí v oboru.

Agrární komora tvrdí, že vláda nemá dostatečně silné řešení na tak závažný problém, na nějž tak chce upozornit protesty. „Když se to nepodaří, tak by podle mého názoru došlo k devastaci českého zemědělství, začala by další vlna vybíjení stád,“ řekl České televizi prezident komory Jan Veleba.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) již dříve záměr komory demonstrovat odmítl a podle svých slov motivaci tohoto pro něj překvapivého kroku nechápe. A to i proto, že sám považuje situaci za vážnou a snaží se ji od poloviny prosince řešit. „Máme připraveny nástroje, které by zemědělcům i zpracovatelům měly umožnit přežít,“ tvrdí.

Video Jsou ceny mléka příliš nízké?
video

Jsou ceny mléka příliš nízké?

AK předkládá devět požadavků, například prosadit na Radě ministrů EU zavedení exportních dotací na vývoz sušeného mléka a másla do třetích zemí z EU, a tím vyřešit aktuální nadvýrobu této komodity. Chce také co nejrychleji vyrovnat dotace mezi starými a novými členskými zeměmi EU.

Jan Veleba, prezident Agrární komory:

„Chceme, aby se podmínky vyrovnaly, aby skončila defenzivní agrární politika, kdy se jenom slepě podřizujeme Evropské unii.“


Farmáři v ČR dostávají podle AK nejnižší cenu za mléko z celé EU. Mlékárny také začínají vypovídat smlouvy na odběr mléka. Jeho cena se meziročně snížila o 40 procent a dovozy zahraničních mléčných výrobků obchodními řetězci rostou. Údajně hrozí, že dokonce některé mléko nebude od zemědělců odebráno.