Britské a dánské banky dostanou další pomoc od státu

Londýn - Británie se opět zaručí za špatná aktiva bank v celkové hodnotě několika miliard liber. V pořadí už druhý balík státní pomoci vláda nachystala proto, aby banky mohly půjčovat peníze, a tím se rozhýbala ekonomika sužovaná recesí. Oznámilo to dnes britské ministerstvo financí. Na podobném kroku se shodli také dánští politici. Ti napumpují do finančního sektoru 100 miliard dánských korun (v přepočtu 371 miliard Kč).

„Žádná vláda na světě by nechtěla být na našem místě. Musíme podniknout několik zásadních kroků. Pokud bychom neudělali nic, nastala by situce, že by si banky přestaly navzájem půjčovat. To by zásadně ovlivnilo obchod a situace by se ještě víc zhoršovala,“ vyzvedl význam plánu britský ministr financí Alistair Darling.

Z čeho se britská injekce skládá? 

Video Británie schválila další pomoc bankám
video

Británie schválila další pomoc bankám

Vícevrstvý plán má bankám zajistit dost prostředků, aby mohly zase poskytovat spotřebitelům úvěry. Britská vláda v jeho rámci zajistí nejméně 100 miliard liber na nové půjčky.

Premiér Gordon Brown:

„Nemůžeme jen sedět a nechat lidi, aby se dostali do úzkých kvůli chybám pár bankéřů!“

Banky budou muset označit své nejrizikovější úvěry a budou si je moci za poplatek pojistit u vlády proti ztrátám. Zůstanou tak zodpovědné za své původní ztráty a zároveň zabrání jejich dalšímu prohlubování, což zvýší důvěru ve finanční systém.

Prodloužit by se měl také program úvěrových garancí, který odepisuje dluhy bank, do nichž vláda vložila nový kapitál. Tato možnost zůstane otevřena do konce roku. Program navazuje na možnost výměny špatných aktiv za likvidnější, která vyprší tento měsíc.

Součástí programu bude i zvýšení státního podílu v Royal Bank of Scotland, v níž má vláda již 58 procent. Banka dnes trh šokovala oznámením, že za loňský rok očekává v důsledku finanční krize ztrátu přes 20 miliard liber. Byla by to dosud největší ztráta v britské firemní historii.


37 miliard neodvrátilo recesi

V první vlně vládní pomoci loni v říjnu vložila Británie do bank 37 miliard liber. Úvěry jsou ale stále k dispozici jen v omezené míře a ekonomické indikátory tento týden zřejmě potvrdí, že je britská ekonomika v recesi - poprvé od roku 1992.

O řešení úvěrové krize mluvili o víkendu lidé z vlády s šéfy bank. "Víme,
že základním problémem je obnova půjčování," řekl novinářům v Egyptě
britský premiér Gordon Brown.

Nová pomoc dánským bankám

Podpůrný balíček pro bankovní sektor schválil v neděli také dánský parlament. Stát uvolní 75 miliard dánských korun pro půjčky bankám v naléhavé situaci a 25 miliard pro poskytovatele hypoték. Úroky těchto úvěrů budou deset procent. Opatření předcházel krok z loňského října, kdy dánský parlament schválil vládní záruky na vklady a mezibankovní půjčky.