Britské a dánské banky dostanou další pomoc od státu

Londýn - Británie se opět zaručí za špatná aktiva bank v celkové hodnotě několika miliard liber. V pořadí už druhý balík státní pomoci vláda nachystala proto, aby banky mohly půjčovat peníze, a tím se rozhýbala ekonomika sužovaná recesí. Oznámilo to dnes britské ministerstvo financí. Na podobném kroku se shodli také dánští politici. Ti napumpují do finančního sektoru 100 miliard dánských korun (v přepočtu 371 miliard Kč).

„Žádná vláda na světě by nechtěla být na našem místě. Musíme podniknout několik zásadních kroků. Pokud bychom neudělali nic, nastala by situce, že by si banky přestaly navzájem půjčovat. To by zásadně ovlivnilo obchod a situace by se ještě víc zhoršovala,“ vyzvedl význam plánu britský ministr financí Alistair Darling.

Z čeho se britská injekce skládá? 

2 minuty
Británie schválila další pomoc bankám
Zdroj: ČT24

Vícevrstvý plán má bankám zajistit dost prostředků, aby mohly zase poskytovat spotřebitelům úvěry. Britská vláda v jeho rámci zajistí nejméně 100 miliard liber na nové půjčky.

Premiér Gordon Brown:

„Nemůžeme jen sedět a nechat lidi, aby se dostali do úzkých kvůli chybám pár bankéřů!“

Banky budou muset označit své nejrizikovější úvěry a budou si je moci za poplatek pojistit u vlády proti ztrátám. Zůstanou tak zodpovědné za své původní ztráty a zároveň zabrání jejich dalšímu prohlubování, což zvýší důvěru ve finanční systém.

Prodloužit by se měl také program úvěrových garancí, který odepisuje dluhy bank, do nichž vláda vložila nový kapitál. Tato možnost zůstane otevřena do konce roku. Program navazuje na možnost výměny špatných aktiv za likvidnější, která vyprší tento měsíc.

Součástí programu bude i zvýšení státního podílu v Royal Bank of Scotland, v níž má vláda již 58 procent. Banka dnes trh šokovala oznámením, že za loňský rok očekává v důsledku finanční krize ztrátu přes 20 miliard liber. Byla by to dosud největší ztráta v britské firemní historii.


37 miliard neodvrátilo recesi

V první vlně vládní pomoci loni v říjnu vložila Británie do bank 37 miliard liber. Úvěry jsou ale stále k dispozici jen v omezené míře a ekonomické indikátory tento týden zřejmě potvrdí, že je britská ekonomika v recesi - poprvé od roku 1992.

O řešení úvěrové krize mluvili o víkendu lidé z vlády s šéfy bank. "Víme,
že základním problémem je obnova půjčování," řekl novinářům v Egyptě
britský premiér Gordon Brown.

Nová pomoc dánským bankám

Podpůrný balíček pro bankovní sektor schválil v neděli také dánský parlament. Stát uvolní 75 miliard dánských korun pro půjčky bankám v naléhavé situaci a 25 miliard pro poskytovatele hypoték. Úroky těchto úvěrů budou deset procent. Opatření předcházel krok z loňského října, kdy dánský parlament schválil vládní záruky na vklady a mezibankovní půjčky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
před 1 hhodinou

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 12 hhodinami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 13 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
včera v 06:30

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
21. 7. 2025
Načítání...