Kde jsou hranice podomního prodeje a dalších agresivních praktik?

Praha - Pokaždé, když slyším slovo podomní obchodník, vybavím si tatínka v příbězích Oty Pavla. Nevím proč, ale většina z nás je stále přesvědčena, že i obchod podomní byl tenkrát provázen šarmem a grácií. Nenechte se mýlit, tento způsob prodeje, ač vypadá jako nejprimitivnější, je jednou z nejtvrdších marketingových praktik. Vyváznout ze setkání s podomním obchodníkem bez úhony často vyžaduje přímo nadlidské úsilí.

Typickým příkladem obětí tohoto způsobu obchodu jsou starší lidé. A většinou i obyvatelé menších měst. Tam totiž agresivní prodejce předpokládá menší „obchodní“ rozhled budoucí oběti, a proto i menší odpor. Jen si vzpomeňte na devadesátá léta, kdy panelové domy obcházel prodejce nejmenovaného výrobce vysavačů a patro po patru vysával, vysypával „špínu a havěť“ na bílé plátno. Kdo z nás byl připraven a kdo odolal?

Skutečný příběh malíře a podobního obchodníka

Měl jsem známého, jenž se živil tímto způsobem a velmi úspěšně. Nezapomenu na okamžik, kdy při jedné návštěvě u kamaráda malíře, chtěl od něj koupit obraz. Malíř nechtěl prodat, a tak vyšrouboval cenu na několik desítek tisíc korun. Náš společný známý ani nemrknul okem a vytratil se do vsi s velkou taškou. Za hodinu byl zpět. Sice bez tašky, ale s požadovaným obnosem. Dodnes chodí kamarád malíř po vsi až po setmění, aby nepotkal ubohou oběť prodejce, ta vysavač dodnes nepoužívá. Její manžel totiž koupil o den dříve od jiného schopného obchodníka jiný, a chystal ho jako překvapení. Bylo oboustranné.

Je pochopitelné, že obchodník chce prodat, ale nesmíte se dostat do situace, kdy raději věc koupíte, abyste se prodejce zbavili. Takový způsob prodeje je totiž nezákonný.  Jak nám poradil advokát Jan Válek, existuje i proti nepatřičně ovlivňujícímu a obtěžujícímu prodeji účinná obrana. „Především si nepouštějte takové návštěvy do bytu, a pokud je opravdu prodejce neodbytný, a tím myslím i telefonáty, které se opakují, kontaktujte Českou obchodní inspekci. Za nejagresivnější podání si může firma vysloužit několika milionovou pokutu. Její výše může dosáhnout až 50 milionů korun,“ popsal Válek

Prodej na dálku

Problematické bývají také obchody uzavírané prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, tedy letáky, typové dopisy, reklama v tisku s formulářovou objednávkou, katalog, internet, teleschopping a podobně. „Spotřebitel kupuje něco, co si nemohl fyzicky prohlédnout, osahat si to a komplexně zhodnotit. Mnohdy pak bývá překvapen reálným produktem, který následně obdrží,“ upozornil Válek.

Ale i pro tyto případy zákon stanoví spotřebitelům ochranu. Ukládá totiž dodavateli povinnost poskytnout spotřebiteli ještě před uzavřením smlouvy veškeré potřebné informace o dodavateli, o zboží, jeho ceně a nákladech dodání, způsobu placení a možnostech odstoupení od smlouvy.

„Pokud tak neučiní má spotřebitel právo odstoupit od uzavřené smlouvy do 3 měsícůod převzetí zboží. Navíc i v případě, že je vše ze strany dodavatele splněno, má spotřebitel právo do 14ti dnů po převzetí zboží od uzavřené smlouvy odstoupit, aniž by musel uvádět jakýkoli důvod. Důvodem může být i to, že se mu dodaná věc nebude líbit anebo, že si celý nákup prostě rozmyslí,“ dodává advokát.

Pozor na formulace ve smlouvě

Podle zákona obecně platí, že kdo přenechá věc jinému za úplatu, odpovídá za její vady. Pozor je však třeba dávat na to, zda se ve smlouvě náhodou neobjevila formulace „jak stojí a leží“. Tato formulka, byť vypadá velmi nenápadně, má účinek v tom, že způsobuje absolutní neodpovědnost prodejce za vady úplatně přenechávané věci. Proto doporučujeme se jí vždy v pozici kupujícího vyhnout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 1 hhodinou

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 5 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 9 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánovčera v 22:45

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánovčera v 21:21

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánovčera v 20:50
Načítání...