Únik daní do daňových rájů půjde Němcům hůře

Berlín - Německá vláda dnes schválila návrh zákona, který má výrazně omezit úniky daní do takzvaných daňových rájů. V souladu s mezinárodním bojem proti netransparentnosti bankovních systémů v nekooperativních státech tak bude mít Německo legislativní nástroj, jenž má donutit soukromé osoby a firmy německý stát podrobně informovat zejména o obchodech s finančními institucemi v těchto zemích. Zákon má mimo jiné zakotvit možnost uvalit sankce vůči fyzické nebo právnické osobě, pokud nebude v určité lhůtě schopna dokázat, že její obchody jsou z hlediska daňových povinností čisté. Stát bude mít možnost provádět daňové audity namátkově i tam, kde není žádné podezření z daňového úniku.

Návrh zákona mimo jiné říká, že jednotlivci, kteří si vydělají za rok více než 500 tisíc eur (13,6 milionu korun), musí své podrobné daňové podklady delší dobu státu automaticky poskytovat k prověření. Tuto hranici pro přísnější kontrolu nejlépe vydělávajících prosadil sociálnědemokratický (SPD) ministr financí Peer Steinbrück. Konzervativní unionistická frakce CDU/CSU navrhovala práh 750 tisíc eur.

Německý zákon je především výsledkem zvýšeného úsilí ministra Steinbrücka zabránit dalším velkým daňovým únikům poté, co bylo loni krácení a zatajování daní odhaleno u mnoha zámožných Němců včetně bývalého šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela. Oblíbenou destinací daňových podvodníků bylo Lichtenštejnsko.

Německé legislativní opatření zapadá do nynějšího vyvíjení mezinárodního tlaku na ty země, v nichž platí velkorysé zásady bankovního tajemství. Mnohé státy už letos projevily ochotu se jich vzdát. Na takzvané „šedé listině“ OECD zůstává 42 zemí, které sice souhlasí se zlepšením transparentnosti, ale ještě nepodepsaly příslušné dohody. Patří mezi ně například Švýcarsko, Rakousko či Lichtenštejnsko, ale i země Beneluxu.