Policie v souvislosti s nezákonnými úvěry v minulých letech obvinila také bývalého šéfa UB Radovana Vávru. Toho chtěl olomoucký vrchní státní zástupce z obžaloby původně vynechat. Policie ho ale vrátila zpět do hry. Na lavici obžalovaných by podle policie měl usednout také bývalý člen představenstva banky a ředitel pro obchod Tomáš Michal, místopředsedkyně představenstva Alena Pejčochová, vrcholný manažer společnosti Union Group Radek Žingor, generální ředitel peněžního ústavu Tomáš Seidler a také členové představenstva banky Miroslav Fučík a Jiří Babiš. Z hlediska trestního zákona se v kauze nejednalo o zločinné spolčení, nicméně nelze vyloučit, že se manažeři v jednotlivých úvěrech prolínali.
"Obvinění měli v letech 1999 až 2003 v jednotlivých případech, společně s
dalšími odpovědnými osobami, rozhodovat o poskytnutí několika desítek úvěrů, které buď nebyly splaceny vůbec, nebo byly splaceny jen částečně,
přičemž dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti,„ uvedl dnes Skřepek. Dodal, že úvěry v řádech desítek až stovek milionů korun byly často použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky. Osoby odpovědné v bance za tyto transakce si podle policie byly vědomy vysoké rizikovosti úvěrů. “Dlužníci často vykazovali extrémně vysokou zadluženost. Téměř nevykonávali podnikatelskou činnost," doplnil.

Reportáž Lucie Edrové a Veroniky Markové
Policie dávala návrh na obžalobu již před dvěma lety
Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality dával návrh na podání obžaloby už v roce 2007. Státní zástupce jim ho ale vrátil, jelikož žádal více důkazů. Policejní spis ke kauze Union banka teď čítá několik desítek tisíc stran. Škoda v návrhu na obžalobu překračuje tři miliardy korun.
Roman Skřepek, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality:
„Součástí těch důkazních materiálů jsou pochopitelně výslechy jak obviněných, tak svědků, jsou tam auditorské zprávy, jsou tam veškeré dokumenty k poskytnutým úvěrům, výpisy z účtů a podobně.“
Obviněni i dva Italové
Celkem by mělo před soudem za machinace v bance stanout devět lidí. Policisté totiž obvinili i dva italské finančníky Giuseppa Roselliho a Paola Catalfama. Jejich podíl na nezákonných transakcích se ale řeší zvlášť. „V případě cizinců byl návrh na podání obžaloby podán státnímu zastupitelství loni v listopadu. Nepodíleli se na všem. Proto bylo v jejich případě vyšetřování ukončeno dříve a nyní se dodělal zbytek,“ vysvětlil Skřepek.
Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130 000 klientů. K soudu přihlásilo 75 000 věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. Odškodnit jich zbývá ještě 29 tisíc. V ostravské bance zbyl majetek za více než osm miliard korun.