Policisté chtějí u soudu vidět sedm lidí kvůli Union bance

Ostrava - Sedm lidí, kteří rozhodovali o poskytování rizikových úvěrů ve zkrachovalé Union bance, navrhli policisté postavit před soud. Detektivové škodu vyčíslili na více než tři miliardy korun. Všem sedmi obviněným hrozí až osm let vězení. Podle policie se dopustili dvou trestných činů, porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Mezi obviněnými je mimo jiné také bývalý šéf Union banky Radovan Vávra. Informoval o tom dnes mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Policie v souvislosti s nezákonnými úvěry v minulých letech obvinila také bývalého šéfa UB Radovana Vávru. Toho chtěl olomoucký vrchní státní zástupce z obžaloby původně vynechat. Policie ho ale vrátila zpět do hry. Na lavici obžalovaných by podle policie měl usednout také bývalý člen představenstva banky a ředitel pro obchod Tomáš Michal, místopředsedkyně představenstva Alena Pejčochová, vrcholný manažer společnosti Union Group Radek Žingor, generální ředitel peněžního ústavu Tomáš Seidler a také členové představenstva banky Miroslav Fučík a Jiří Babiš. Z hlediska trestního zákona se v kauze nejednalo o zločinné spolčení, nicméně nelze vyloučit, že se manažeři v jednotlivých úvěrech prolínali.

"Obvinění měli v letech 1999 až 2003 v jednotlivých případech, společně s
dalšími odpovědnými osobami, rozhodovat o poskytnutí několika desítek úvěrů, které buď nebyly splaceny vůbec, nebo byly splaceny jen částečně,
přičemž dlužníkům byla opakovaně prodlužována lhůta splatnosti,„ uvedl dnes Skřepek. Dodal, že úvěry v řádech desítek až stovek milionů korun byly často použity k řešení předchozích úvěrů u Union banky. Osoby odpovědné v bance za tyto transakce si podle policie byly vědomy vysoké rizikovosti úvěrů. “Dlužníci často vykazovali extrémně vysokou zadluženost. Téměř nevykonávali podnikatelskou činnost," doplnil.

2 minuty
Reportáž Lucie Edrové a Veroniky Markové
Zdroj: ČT24

Policie dávala návrh na obžalobu již před dvěma lety 

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality dával návrh na podání obžaloby už v roce 2007. Státní zástupce jim ho ale vrátil, jelikož žádal více důkazů. Policejní spis ke kauze Union banka teď čítá několik desítek tisíc stran. Škoda v návrhu na obžalobu překračuje tři miliardy korun.

Roman Skřepek, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality:

„Součástí těch důkazních materiálů jsou pochopitelně výslechy jak obviněných, tak svědků, jsou tam auditorské zprávy, jsou tam veškeré dokumenty k poskytnutým úvěrům, výpisy z účtů a podobně.“


Obviněni i dva Italové
 

Celkem by mělo před soudem za machinace v bance stanout devět lidí. Policisté totiž obvinili i dva italské finančníky Giuseppa Roselliho a Paola Catalfama. Jejich podíl na nezákonných transakcích se ale řeší zvlášť. „V případě cizinců byl návrh na podání obžaloby podán státnímu zastupitelství loni v listopadu. Nepodíleli se na všem. Proto bylo v jejich případě vyšetřování ukončeno dříve a nyní se dodělal zbytek,“ vysvětlil Skřepek.


Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130 000 klientů. K soudu přihlásilo 75 000 věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. Odškodnit jich zbývá ještě 29 tisíc. V ostravské bance zbyl majetek za více než osm miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 56 mminutami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 2 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 23 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...