Také E.ON zlevní plyn - o čtyři procenta

České Budějovice - Také společnost E.ON zlevní od 1. října plyn pro domácnosti a maloodběratele v průměru o 4,07 procenta. Konkurenční RWE už ve čtvrtek oznámila zlevnění o 2,5 procenta. E.ON má přibližně 110 tisíc zákazníků především na jihu Čech. V letošním roce snižuje ceny plynu pro domácnosti už potřetí. Nejdříve zlevnil v dubnu o dvě procenta, v červenci pak o dalších devět procent.

„Hlavním důvodem zlevnění je zejména pozitivní vývoj kurzu české koruny vůči dolaru a pokles ceny ropných derivátů a surovin na počátku letošního roku,“ vysvětlil mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Nechtěl přitom odhadovat, jaký bude vývoj ceny na počátku příštího roku. Podle něj se bude o ceně rozhodovat v listopadu. Bude záležet na cenách ropy a zemního plynu, které začaly růst.

E.ON ovládá bývalou Jihočeskou plynárenskou (JČP), která zabírá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Zatím je koncern dvojkou na tuzemském trhu za ČEZ v elektřině a za RWE v plynu.

Video E.ON zlevňuje
video

E.ON zlevňuje

E.ON zlevňuje

2807 1200

Zlevňování plynu tématem Studia ČT24

Komentář Vratislava Ludvíka

Český E.ON patří do německého koncernu E.ON Energie AG, který je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě. Plynem a elektřinou zásobuje asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu odběratelů, a tím má zhruba pětinový podíl na trhu.

Mimo JČP vlastní E.ON ČR také téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské. Společně se skupinou Czech Coal provozuje ještě Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.

Od 1. října sníží ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta také skupina RWE. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent. Další zlevňování v příštím roce firma neočekává. RWE dodává v ČR plyn více než 2,3 milionu konečných zákazníků.