Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Praha - Před lety se prodávala pod jménem Anglická hořká a šlo o žaludeční kapky. Dnes ji známe pod názvem Becherovka, někdy pod přezdívkou třináctý léčebný pramen Karlových Varů. U zrodu tohoto oblíbeného likéru stál karlovarský lékárník a obchodník Josef Vitus Becher a anglický doktor Frobrig. Do Anglie se přitom Becherovka dostala až v roce 1938, kdy už se vyvážela do padesátky zemí světa.

Obchodník s koloniálním zbožím Josef Vitus Becher se výrobě alkoholu věnoval od svých pětadvaceti let. Ve Varech si pronajal vinopalnu a začal experimentovat s likéry. V létě roku 1805 se v jeho domě ubytoval jeho osobní lékař Frobrig, s nímž se Becher spřátelil. Hrabě Frobrig mu na rozloučenou zanechal lístek se zázračnou recepturou. Becher ji dva roky piloval a po čase začal prodávat jako kapky na žaludek. Tajemství tekutiny svěřil pouze svému synovi, který po něm firmu roku 1838 převzal. Johann Nepomuk Becher, jehož podpis je dnes na každé lahvi Becherovky, postavil novou továrnu na Steinberkách. Likér začal stáčet do typických plochých lahví. Již od poloviny 19. století se Becherovka začala vyvážet do ciziny, především do Německa a Francie. Za první světové války se vozila i vojákům na frontu.

Po válce převzal recepturu Becherovky stát

Po synovi J. V. Bechera převzala firmu jediná žena, která postup výroby alkoholu znala, Hedda Becherová. Po válce byla ovšem donucena recepturu vydat státu. Později začala v západním Německu vyrábět stejný likér a v sedmdesátých letech firmu prodala společnosti Underberg. S tou si pak karlovarská Becherovka rozdělila západoevropský trh. Tehdy také vznikly exportní modročervené etikety, na rozdíl od domácích žlutomodrých. Od roku 1999 opět i oficiálně existuje už jen jediná Becherovka, ta karlovarská.

5 minut
Rozhovor s Bohuslavem Pichem
Zdroj: ČT24

V roce 2001 přešla Becherovka do vlastnictví soukromé skupiny Pernod Richard, jednoho z největších výrobců destilátů na světě. Zlatou akcii však stále vlastní stát. Jako ochranná známka byla Becherovka zaregistrována v roce 1922.

Likér je přírodním produktem bez chemie

V současné době znají recept na výrobu Becherovky údajně jen dva pracovníci výroby. „Mají podepsanou smlouvu o mlčenlivosti, kde jsou velmi vysoké pokuty a další sankce. Není to jen po dobu, kdy jsou u nás pracovníky, mlčenlivost musí dodržet celý život,“ vysvětlil výrobní manažer Karlovarské Becherovky Bohuslav Pich. Podle stránek firmy jde o stoprocentní přírodní produkt bez chemických konzervačních látek, umělých barviv a emulgátorů. Becherovka je jen karlovarská voda, vysoce kvalitní líh, přírodní cukr a specifická směs bylinek a koření.

Z novodobé historie je nejznámější kauza Zdeňka Hoffmana, který tvrdil, že recepturu zdědil po dědovi, jenž prý právo na ochrannou známku Johann Becher získal v roce 1939 darovací smlouvou. Pravost dokumentu ale experti zpochybnili a Hoffmanna poslal soud na rok do vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 3 hhodinami

Výborný nečeká dramatický vývoj cen potravin. Podle Fialy z SPD je nutné rozbít oligopol

Ceny potravin v lednu pokračovaly v růstu, oproti loňskému lednu byly vyšší téměř o pět procent. Šetření antimonopolního úřadu v minulosti nezjistilo v této oblasti kartelové dohody, ale mluvilo o oligopolním trhu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v Otázkách Václava Moravce zmínil, že je nutné zvýšit tlak na dodržování pravidel a tedy i pokuty. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala soudí, že nepsané kartely je nutno rozbít a pokuty musí být „téměř likvidační“.
před 5 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci Česku platí víc, než dostávají. Prospívají i ekonomice

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) příjmy z odvodů a daní ukrajinských uprchlíků převýšily státní výdaje na podporu poprvé ve třetím čtvrtletí roku 2023. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně se tato bilance bude nadále zvyšovat ve prospěch příjmů státního rozpočtu. Zároveň zdůraznil, že Ukrajinci české ekonomice prospívají ještě více svou spotřebou.
14. 2. 2025

„Do it baby, do it now,“ hecuje Nerudová Evropu. David varuje před plýtváním

Evropská unie se potřebuje zapojit do mezinárodní soutěže na poli umělé inteligence (AI), shodli se europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a europoslanec Ivan David (SPD) ve čtvrtečních Událostech, komentářích. Nerudová vyzvala, aby EU budovala konkurenceschopnost a vytvořila vhodné podmínky pro technologické firmy. David varoval, že se nemusí podařit dohnat Čínu a Spojené státy americké, které ve vývoji AI vedou.
14. 2. 2025

S rozvojem AI roste poptávka po zdrojích

Umělá inteligence přináší lidstvu největší změnu od průmyslové revoluce, zároveň ale klade enormní nároky na spotřebu elektřiny a vody. Královská technická akademie proto vyzvala britskou vládu, aby od technologických firem povinně vyžadovala údaje o jejich energetické a vodní spotřebě. Jinak podle odborníků hrozí soupeření o tyto zdroje. Dosavadní rychlý rozvoj AI a jeho vysokou energetickou náročnost navíc nebude možné pokrývat výhradně z udržitelných zdrojů. Na tento problém upozornil i summit o AI v Paříži, kde zaznělo varování, že současný vývoj není dlouhodobě udržitelný.
13. 2. 2025

Trump podepsal memorandum k zavedení recipročních cel

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě, Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Válku s USA v celních sazbách nikdo nechce, shodli se Jurečka a Juchelka

Hlavní reakcí Evropské unie po oznámení cel na ocel a hliník ze strany nové americké vlády prezidenta Donalda Trumpa by měla být snaha jednat, shodli se v Událostech, komentářích ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Jurečka míní, že by EU mohla snížit některá vlastní cla na zboží z USA, aby protistraně vyšla vstříc. Juchelka má za to, že EU měla jednání s USA o obchodních vztazích zahájit dříve a že je již „malinko pozdě“.
12. 2. 2025
Načítání...