Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Praha - Před lety se prodávala pod jménem Anglická hořká a šlo o žaludeční kapky. Dnes ji známe pod názvem Becherovka, někdy pod přezdívkou třináctý léčebný pramen Karlových Varů. U zrodu tohoto oblíbeného likéru stál karlovarský lékárník a obchodník Josef Vitus Becher a anglický doktor Frobrig. Do Anglie se přitom Becherovka dostala až v roce 1938, kdy už se vyvážela do padesátky zemí světa.

Obchodník s koloniálním zbožím Josef Vitus Becher se výrobě alkoholu věnoval od svých pětadvaceti let. Ve Varech si pronajal vinopalnu a začal experimentovat s likéry. V létě roku 1805 se v jeho domě ubytoval jeho osobní lékař Frobrig, s nímž se Becher spřátelil. Hrabě Frobrig mu na rozloučenou zanechal lístek se zázračnou recepturou. Becher ji dva roky piloval a po čase začal prodávat jako kapky na žaludek. Tajemství tekutiny svěřil pouze svému synovi, který po něm firmu roku 1838 převzal. Johann Nepomuk Becher, jehož podpis je dnes na každé lahvi Becherovky, postavil novou továrnu na Steinberkách. Likér začal stáčet do typických plochých lahví. Již od poloviny 19. století se Becherovka začala vyvážet do ciziny, především do Německa a Francie. Za první světové války se vozila i vojákům na frontu.

Po válce převzal recepturu Becherovky stát

Po synovi J. V. Bechera převzala firmu jediná žena, která postup výroby alkoholu znala, Hedda Becherová. Po válce byla ovšem donucena recepturu vydat státu. Později začala v západním Německu vyrábět stejný likér a v sedmdesátých letech firmu prodala společnosti Underberg. S tou si pak karlovarská Becherovka rozdělila západoevropský trh. Tehdy také vznikly exportní modročervené etikety, na rozdíl od domácích žlutomodrých. Od roku 1999 opět i oficiálně existuje už jen jediná Becherovka, ta karlovarská.

5 minut
Rozhovor s Bohuslavem Pichem
Zdroj: ČT24

V roce 2001 přešla Becherovka do vlastnictví soukromé skupiny Pernod Richard, jednoho z největších výrobců destilátů na světě. Zlatou akcii však stále vlastní stát. Jako ochranná známka byla Becherovka zaregistrována v roce 1922.

Likér je přírodním produktem bez chemie

V současné době znají recept na výrobu Becherovky údajně jen dva pracovníci výroby. „Mají podepsanou smlouvu o mlčenlivosti, kde jsou velmi vysoké pokuty a další sankce. Není to jen po dobu, kdy jsou u nás pracovníky, mlčenlivost musí dodržet celý život,“ vysvětlil výrobní manažer Karlovarské Becherovky Bohuslav Pich. Podle stránek firmy jde o stoprocentní přírodní produkt bez chemických konzervačních látek, umělých barviv a emulgátorů. Becherovka je jen karlovarská voda, vysoce kvalitní líh, přírodní cukr a specifická směs bylinek a koření.

Z novodobé historie je nejznámější kauza Zdeňka Hoffmana, který tvrdil, že recepturu zdědil po dědovi, jenž prý právo na ochrannou známku Johann Becher získal v roce 1939 darovací smlouvou. Pravost dokumentu ale experti zpochybnili a Hoffmanna poslal soud na rok do vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 2 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 12 hhodinami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
před 19 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
včera v 08:00

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
4. 7. 2025

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
4. 7. 2025

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
3. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025
Načítání...