Becherovka – třináctý léčebný pramen Karlových Varů

Praha - Před lety se prodávala pod jménem Anglická hořká a šlo o žaludeční kapky. Dnes ji známe pod názvem Becherovka, někdy pod přezdívkou třináctý léčebný pramen Karlových Varů. U zrodu tohoto oblíbeného likéru stál karlovarský lékárník a obchodník Josef Vitus Becher a anglický doktor Frobrig. Do Anglie se přitom Becherovka dostala až v roce 1938, kdy už se vyvážela do padesátky zemí světa.

Obchodník s koloniálním zbožím Josef Vitus Becher se výrobě alkoholu věnoval od svých pětadvaceti let. Ve Varech si pronajal vinopalnu a začal experimentovat s likéry. V létě roku 1805 se v jeho domě ubytoval jeho osobní lékař Frobrig, s nímž se Becher spřátelil. Hrabě Frobrig mu na rozloučenou zanechal lístek se zázračnou recepturou. Becher ji dva roky piloval a po čase začal prodávat jako kapky na žaludek. Tajemství tekutiny svěřil pouze svému synovi, který po něm firmu roku 1838 převzal. Johann Nepomuk Becher, jehož podpis je dnes na každé lahvi Becherovky, postavil novou továrnu na Steinberkách. Likér začal stáčet do typických plochých lahví. Již od poloviny 19. století se Becherovka začala vyvážet do ciziny, především do Německa a Francie. Za první světové války se vozila i vojákům na frontu.

Po válce převzal recepturu Becherovky stát

Po synovi J. V. Bechera převzala firmu jediná žena, která postup výroby alkoholu znala, Hedda Becherová. Po válce byla ovšem donucena recepturu vydat státu. Později začala v západním Německu vyrábět stejný likér a v sedmdesátých letech firmu prodala společnosti Underberg. S tou si pak karlovarská Becherovka rozdělila západoevropský trh. Tehdy také vznikly exportní modročervené etikety, na rozdíl od domácích žlutomodrých. Od roku 1999 opět i oficiálně existuje už jen jediná Becherovka, ta karlovarská.

5 minut
Rozhovor s Bohuslavem Pichem
Zdroj: ČT24

V roce 2001 přešla Becherovka do vlastnictví soukromé skupiny Pernod Richard, jednoho z největších výrobců destilátů na světě. Zlatou akcii však stále vlastní stát. Jako ochranná známka byla Becherovka zaregistrována v roce 1922.

Likér je přírodním produktem bez chemie

V současné době znají recept na výrobu Becherovky údajně jen dva pracovníci výroby. „Mají podepsanou smlouvu o mlčenlivosti, kde jsou velmi vysoké pokuty a další sankce. Není to jen po dobu, kdy jsou u nás pracovníky, mlčenlivost musí dodržet celý život,“ vysvětlil výrobní manažer Karlovarské Becherovky Bohuslav Pich. Podle stránek firmy jde o stoprocentní přírodní produkt bez chemických konzervačních látek, umělých barviv a emulgátorů. Becherovka je jen karlovarská voda, vysoce kvalitní líh, přírodní cukr a specifická směs bylinek a koření.

Z novodobé historie je nejznámější kauza Zdeňka Hoffmana, který tvrdil, že recepturu zdědil po dědovi, jenž prý právo na ochrannou známku Johann Becher získal v roce 1939 darovací smlouvou. Pravost dokumentu ale experti zpochybnili a Hoffmanna poslal soud na rok do vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 5 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
11. 7. 2025

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
11. 7. 2025

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025
Načítání...