Hrozí nedostatek kakaa? Klíčoví exportéři nepřijímají objednávky

Hamburk/Abidžan - Pět klíčových vývozců kakaa z Pobřeží slonoviny přestalo přijímat nové objednávky. Vývozci reagují na překvapivý zákaz vývozu, který v neděli vydal nově zvolený prezident Alassane Ouattara. Sdružení evropských výrobců čokolády a sušenek Caobisco nicméně tvrdí, že evropští zpracovatelé kakaa by alespoň v krátkodobém výhledu neměli nedostatek bobů pociťovat.

Zdroje v Abidžanu pod podmínkou zachování anonymity firem uvedly, že vývoz bobů, které byly řádně registrovány u příslušných orgánů, pokračuje. Do hlavního vývozního přístavu dál jezdí také auta s nákladem bobů, ale už jen v omezeném počtu. Boby pak končí v přístavních skladech, protože nikdo už jim k vývozu nedá registraci.

„Kakao nakupujeme, ale neregistrujeme je u BCC (orgánu pro regulaci vývozu). Čekáme na instrukce z ústředí i na uvolnění skladů v přístavu,“ řekl zástupce jedné z exportních firem.

2 minuty
Kakao nedostatkovým zbožím?
Zdroj: ČT24

Pobřeží slonoviny je největším vývozcem bobů na světě. Z jeho plantáží pochází bezmála polovina světové produkce kakaa. Nyní se ale země zmítá v politické krizi. Ouattara vydal zákaz vývozu kakaových i kávových bobů zatím na jeden měsíc. Obchodníci i zpracovatelé kakaa ale zůstávají v nejistotě. „Největší hráči podnikají opatření, aby sami sebe zabezpečili. Lidé nakupují stále více kakaa, aby snížili svá rizika,“ uvedl v reakci na situaci velký evropský obchodník s kakaem, který si nepřál být jmenován. „Každý se potácí ve tmě,“ dodal.

Na trzích vládne vyčkávací taktika

Cena kakaových bobů v pondělí na světových trzích zaznamenala největší skok od roku 2008 a dostala se na zhruba roční maximum 3 340 dolarů (zhruba 60 tisíc korun) za tunu. Dnes cena mírně klesá. Obchodníci totiž vyčkávají, jak se na Pobřeží slonoviny vyvine situace. Navíc Indonésie nabídla, že může zvýšit objem vývozu svých bobů. V růstu ale zatím pokračuje cena kakaového másla, což je hlavní složka při výrobě čokolády.

A optimistické prognózy mají ohledně situace na Pobřeží slonoviny i někteří zpracovatelé. „Nakonec budou schopni vyvážet dál. Kakao půjde tranzitem přes Ghanu nebo jiné země, a ven se dostane,“ míní jeden z manažerů švýcarské společnosti Diapason Commodities Management.

Evropa může zůstat klidná

A i další velcí evropští zpracovatelé kakaa ujišťují, že se lidé zatím nemusí nedostatku bobů, a tím pádem i čokolády obávat. „Asociace Caobisco a její členové ujišťují spotřebitele, že zákaz vývozu v krátkodobém výhledu neovlivní schopnost sektoru zpracovávat čokoládové výrobky, které spotřebitelé žádají, a to v kvalitě, kterou očekávají,“ uvedla asociace ve svém prohlášení. Caobisco hájí zájmy skoro 2 000 firem v odvětví výroby čokolády a cukrovinek, sídlo má v Bruselu.

„Jako hlavní koncový zpracovatel kakaa z Pobřeží slonoviny Caobisco a členové teď pracují s dodavatelskými společnostmi a ostatními relevantními organizacemi na dalším vyjasnění komunikace (o zákazu vývozu),“ píše se ve zprávě sdružení.

Pobřeží slonoviny se zmítá v nejistotě od loňského 28. listopadu, kdy se konaly zmíněné prezidentské volby. Ačkoli v nich zvítězil Ouattara, jehož uznala mezinárodní komunita, jako vládce vystupuje i Laurent Gbagbo. Oba složili i přísahu a jmenovali každý svou vládu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 9 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 14 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 17 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...