VV vyzvaly k odvolání šéfa Lesů ČR

Praha - Věci veřejné vybídly ministra zemědělství Ivana Fuksu, aby odvolal generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory v případě, že Sýkora nevysvětlí, proč státní podnik uzavřel smlouvu se společností LST na prodej těžebních zbytků bez předchozího výběrového řízení. Smlouva uzavřená v listopadu 2009 byla dodatkem z loňského července prodloužena o deset let s možností prodloužení o dalších pět let.

„Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů 'korunuje' dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem, a dokonce i s obviněním pletichy při veřejné soutěži,“ prohlásil poslanec Věcí veřejných Josef Novotný.

Josef Novotný

0„Jedná se o jasnou korupční smlouvu, která byla uzavřena bez výběrového řízení v objemu zhruba jedné miliardy korun. Byla sice podepsána za minulé vlády, nicméně byla výrazným způsobem změněna na přelomu července a srpna.“

Video Výzva Věcí veřejných a komentář Jiřího Lišky
video

Výzva Věcí veřejných a komentář Jiřího Lišky

Lesy prý prodají dřevo firmě LST pod cenou

Lesy dle Novotného firmě, jejímž předsedou představenstva je šéf někdejšího gigantu Chemapol Václav Junek, nabídly surovinu za ceny, které jsou až o pětinu pod cenami běžnými na trhu. Ve smlouvě jsou prý navíc obsaženy „neobvyklé bonusy“. Smlouva zajišťuje LST nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních lesích v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Věci veřejné v minulosti zažádaly Fuksu o vysvětlení celé záležitosti, jeho odpověď je však prý neuspokojila. „Jsem si jist, že situace není tak dramatická, jak kolegové z Věcí veřejných předkládali,“ říká člen dozorčí rady Lesů ČR Jiří Liška.

S odvoláním na spornou zakázku Novotný zpochybnil i schopnost státního podniku uzavírat do budoucna dlouhodobé smlouvy na lesnické práce a prodej dřeva: „S touto politikou nemůžeme souhlasit a vyzýváme pana ministra Fuksu k razantním personálním krokům, které vrátí do Lesů ČR poctivost a zvýší věrohodnost celé vlády i jeho samotného.“