Temelín pojme i obří reaktory

Praha – V jaderné elektrárně Temelín můžou vyrůst dva obří reaktory, každý o výkonu 1 600 megawattů. Ukázal to průzkum společnosti ČEZ, který zkoumal možnosti jejich zapojení a vliv na přenosové sítě. Až dosud se přitom odborníci domnívali, že stavět v Temelíně tak velké reaktory reálné není. Pokud by se ČEZ rozhodl tyto bloky vybudovat, Česko by se mohlo stát jednou mála zemí vedle Francie, Finska, Číny a Japonska, kde by vyrostly reaktory tak vysokého výkonu. V dnešním vydání o tom píše deník E15.

V Temelíně dnes fungují dva tisícimegawattové bloky. „Náš průzkum ukázal, že výkon Temelína by bylo možné případně rozšířit o 3 200 megawattů. Vzhledem k velikosti těchto bloků jsme museli zkoumat možnosti jejich zapojení do přenosové sítě, možnosti jejich chlazení, a také to, kde přesně by mohly být postaveny. Zjistili jsme, že neexistují žádná omezení,“ řekl E15 ředitel investiční divize ČEZ Peter Bodnár.

Výsledek průzkumu je dobrou zprávou hlavně pro francouzskou společnost Areva, která velké bloky EPR nabízí. Má jistotu, že její nabídka v konkurenci dalších uchazečů o dostavbu Temelína nebude nevýhodou. „Ve výběrovém řízení se rozhodneme pro nejlepší řešení podle jiných kritérií, velikost bloků může být různá,“ řekl deníku Bodnár. Další uchazeči o dostavbu Temelína nabízejí reaktory, jejichž výkon bude o 400 až 500 megawattů nižší.

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová potvrdila, že velikost reaktorů nemá nepříznivé dopady na jejich bezpečnost. „Z hlediska toho, co je naší starostí, je blok EPR srovnatelný s dalšími dvěma kandidáty,“ řekla Drábová.

Velké bloky by prodražily vedení o miliardy

Volba větších bloků Arevy by znamenala vyšší náklady pro operátora přenosové soustavy ČEPS, který by musel zdvojit elektrické vedení z temelínského Kočína do Přeštic u Plzně (116 kilometrů) a z Mírovky u Havlíčkova Brodu do Čebína u Boskovic (88,5 kilometru). Nové vedení by stálo třináct miliard korun oproti osmi miliardám v případě, že by vyhrál někdo z konkurentů Arevy.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americká firma Westinghouse, francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Rozhodnutí o výběru dodavatele má padnout na jaře roku 2013. Nové bloky elektrárny by v tom případě mohly začít fungovat mezi lety 2020 a 2025. Náklady na jejich výstavbu se odhadují na několik set miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 14 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 15 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánovčera v 15:39

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...