Soud pondělní stávku zakázal

Praha – Městský soud v Praze na popud ministerstva financí zakázal předběžným opatřením pondělní stávku odborů proti vládním reformám. Nebyla ohlášená tři pracovní dni před jejím začátkem, a podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud stávka bude, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno na jednání vlády zástupcům odborových organizací. Stávku vyhlásili odboráři v pátek a ustoupit od ní nechtějí. Postup vlády odsoudili, s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Argumentují tím, že stávka byla vyhlášená podle ústavy, nikoli podle zákona o kolektivním vyjednávání, jehož paragrafy argumentoval soud. Pochybují o nezávislosti justice. Stávkový výbor se o definitivní podobě a času stávky vyjádří zítra. Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil ale řekl, že stávka bude.

Dnes odpoledne se měla vláda s odboráři sejít. Na jednání dorazil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Zavadil, předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Než ale začala samotná schůzka, dostali odboroví zástupci od Justiční stráže do rukou usnesení soudu o zákazu stávky.

Odboráři poté odešli a schůzka ani nekonala, vláda nicméně o situaci jednala. Premiér Petr Nečas (ODS) po té vystoupil s prohlášením, že pokud budou odboráři i přes zákaz soudu stávkovat, bude na nich vláda vymáhat škody do poslední koruny. Je mu líto, že odbory dnes s vládou nejednaly, kabinet je k dalším rozhovorům připraven. Stávka navzdory rozhodnutí soudu, by byla skandální, protože odbory by nerespektovaly verdikt nezávislého soudu. Byl by překročen Rubikon, řekl Nečas.

Předáci označili postup kabinetu za totalitní praktiky. Za takové situace s ministry jednat nechtěli. „Považujeme to za bezprecedentní a vůbec ne velmi rozumné, aby nám na půdě vlády před místností vlády byla předávána taková (soudní) rozhodnutí. Vyvolalo to v nás poměrně dost velké pobouření, je to horší situace než kdekoliv v Evropě,“ řekl Zavadil.

Stávka prý bude, ale není zatím jasné, kdy a v jaké podobě. Odboráři o tom budou dál diskutovat dnes večer a v neděli dopoledne. „Rozsudek nyní analyzujeme. Stávka je podle ústavy, ne podle zákona o kolektivním vyjednávaní,“ tvrdí Zavadil. Podle něj tak není nutné ohlašovat stávku tři dny dopředu. Odboráři zároveň zpochybnili nezávislosti justice.

Odboroví předáci nevyloučili, že by se stávka mohla odsunout, pak by ale mohla být razantnější. Plánovaná blokáda hlavních tahů v Praze a větších silnic po republice, která měla pondělní stávku doprovodit, by podle Dufka měla být nejspíš ještě rozsáhlejší. Zavadil se zmínil i o generální stávce. Podle původního plánu by se v pondělí od 03:00 do 16:00 měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice.

Názor právníka Miroslava Krutiny:

„Pokud bychom souhlasili s premisou, že se jedná o kolektivní vyjednávání jako takové, pak skutečně je ta lhůta dána zákonem a jedná se o tři dny. I kdyby soud neměl pravdu, což se může v důsledku ukázat, tak v tuto chvíli je jeho rozhodnutí je předběžně vykonavatelné, a tudíž je třeba ho respektovat. Pokud by přesto stávka proběhla, je v tuto chvíli považována za dá se říci za nezákonnou, odbory i jednotliví zaměstnanci, kteří by se jí účastnili, se vystavují určitým rizikům.“

Nečas v pátek, kdy odbory stávky vyhlásily, řekl, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu, parametry se ale mohou změnit. Uvedl, že právo na hájení zájmů respektuje. Nepřijatelné podle něj je ale brát si ostatní obyvatele „za živý štít a rukojmí“.

O zákonnosti stávky rozhodoval soud v minulosti několikrát, většinou však až po jejím skončení. V roce 1997 v době stávky na železnici rozhodoval soud v jejím průběhu. Městský soud v Praze vydal předběžné opatření, podle něhož by mohla být probíhající stávka nezákonná, a rozhodl, že železničáři jsou proto povinni se jejího organizování zdržet. Odbory se rozhodly ve stávce pokračovat, protest ukončily až o půlnoci na 9. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká ekonom

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
20:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
14:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
včera v 20:34

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
včeraAktualizovánovčera v 19:25

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla ve středu Evropská komise. Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Metě 200 milionů eur (pět miliard korun). Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Obě firmy se zřejmě odvolají.
včeraAktualizovánovčera v 14:20

Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).
22. 4. 2025Aktualizováno22. 4. 2025

Světová ekonomika letos poroste kvůli napětí a nejistotě pomaleji, očekává MMF

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil odhad růstu světové ekonomiky na letošní rok. Zatímco v lednové prognóze očekával letošní růst o 3,3 procenta, nově je to o 2,8 procenta. Zhoršení výhledu se týká i Česka. V listopadu fond předpokládal meziroční vzestup v letošním roce o 2,4 procenta, nyní o 1,6 procenta.
22. 4. 2025
Načítání...