Podle McAfee jsou viry nejčastěji spojovány se jmény jako Heidi Klum, Cameron Diaz nebo Brad Pitt. Deset procent odkazů s jejich jmény totiž vede na zavirované stránky. „Piráti vědí, že lidi chtějí mít svou oblíbenou celebritu jako šetřič obrazovky nebo jako pozadí na ploše, a na to sází. Vybírají si proto nejpropíranější hvězdy, a toxické soubory pak šíří třeba přes sociální sítě,“ říká Dave Marcus z McAfee.
Letos se zvýšilo množství zavirovaných zkrácených odkazů, ale největší nebezpečí přináší takzvané sociální inženýrství. Svá citlivá data nebo přístup ke svému počítači totiž uživatelé dávají pirátům často sami a dobrovolně. Třeba výměnou za fotografie nebo videa. „Jsou to ti, kdo stráví 27 hodin týdně na internetu, tři čtvrtiny času na sociálních sítích a jsou v podstatě pořád online,“ dodává Patrick Miller ze společnosti Symantec.

Reportáž Jana Beránka
Ve světě počítačového zločinu se podle posledních odhadů točí stovky miliard dolarů. Piráti ukradnou přibližně 114 miliard dolarů. Zcizený čas a náklady na řešení problémů se pa šplhají až na dvojnásobek.