Italy děsí skandál s pančováním olivového oleje

Řím/Praha - Extra panenský italský olivový olej už není tak extra. Italští kontroloři totiž zjistili, že až čtyři z pěti prodaných lahví obsahují mnohem levnější a méně kvalitnější olej z oliv vypěstovaných v Řecku, Maroku nebo Tunisku. Italové si přitom na svém oleji velice zakládají. Doma ho má skoro každý. V obchodu s olivovým olejem ročně protočí pět miliard eur.

Italské noviny hovoří o skandálu s náhražkami tradičního olivového oleje jako o „olivové mafii“. „Prostě přidali trochu vysoce kvalitních oliv do těch levných a potom ho označili jako extra panenský - jako olej nejvyšší kvality,“ vysvětlil policista Giuseppe Vadala. Výrobci koupili levné olivy po 20 centech za kilo. Olej z nich pak ale prodávali jako kvalitní italský za čtyři eura. Jenže označení „extra panenský olivový olej“ může používat pouze výrobce, který splňuje přísná pravidla, a to jak při pěstování oliv, tak při jejich lisování.

„Neumíme si představit, jak bychom mohli produkovat olej za méně než 4 eura. Takže je jasné, že jde o podvod,“ tvrdí italský pěstitel oliv Massimo Gargano. Kontrolory na stopu olivové mafie přivedl ale také prudký nárůst dovozu olivového oleje ze zahraničí. Itálie každoročně vyveze 250 tisíc tun oleje. V roce 2010 ale dovoz překvapivě vzrostl o 100 tisíc tun. Kontroloři se proto začali ptát, kde dovezený olej skončil.

V levných olivách odhaleny pesticidy

V olivovém skandálu přitom nejde jen o samotnou kvalitu oleje, ale i o to, že levnější dovážené olivy se často stříkají postřikem, který obsahuje pesticidy. To může mít podle odborníků negativní vliv na lidské zdraví. „Riziko není akutní, to znamená nikdy ty koncentrace nejsou tak vysoké, abychom v reálném životě toto riziko potkali. Pak je tam riziko tzv. chronické, kdy dávky jsou sice nízké, ale když jsou dlouhodobé, tak to z hlediska zdraví není prospěšné,“ upozornila Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Pančování olivového oleje je pro Italy to samé, jako kdyby v Čechách někdo šidil pivo. Na Apeninském poloostrově ho používají téměř denně. Skandál navíc může výrazně snížit zájem o italský olivový olej v celé Evropě a poškodit už tak těžce zkoušenou italskou ekonomiku. Například do Česka se dováží hned několik značek olivového oleje z Itálie.

Češi se prý dopadů olivového skandálu bát nemusí

Přední prodejci olivového oleje v Česku nicméně tvrdí, že není důvod k obavám. „Produkty, které prodáváme, osobně testujeme. A pokud výrobce má certifikaci a olej nám nechutná, nezdá se nám kvalitní, tak ho neodebíráme,“ podotkla mluvčí Wine Food Market Kateřina Čapounová. Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce už o kauze pančovaných olejů ví a v nejbližších dnech připravuje kontroly v českých obchodech.

Itálie je po Španělsku druhým největším výrobcem olivového oleje v Evropě. S olivovou mafií se tak policie potýká poměrně často. A nejde o jediný případ, kdy byly tradiční místní výrobky nelegálně nahrazeny dovozem ze zahraničí. V zemi se prodávala třeba mozzarela ze Spojených států nebo prosciutto z východní Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 16 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...