Lyžování v zahraničí bez pojištění? V žádném případě!

Praha – Zahraničí lyžařské areály Čechům nabízí komfort, dobře upravený terén a lyžování bez front. Podle statistik ale Češi při výjezdu do zahraničí zanedbávají pojištění. Každý desátý jede mimo republiku nepojištěný. Lidé spoléhají na členství v Evropské unii, nebo na pojištění, které mají sjednané v rámci platebních karet či jiného balíčku připojištění. To je však většinou nedostačující.

Základní péče, kterou nám zajišťuje členství v EU, zahrnuje jen nezbytné okamžité ošetření. To navíc musí proběhnout ve zdravotních střediscích, která jsou financována z veřejných zdrojů. „Zároveň se na vás vztahují veškeré podmínky, které platí pro místní pacienty. To znamená, že ve většině států je to o velké spoluúčasti,“ upozorňuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven. 

Češi spoléhají na evropský zdravotní průkaz nebo na pojištění, které mají sjednané v rámci platebních karet nebo jiného balíčku připojištění. „Stále se setkáváme s tím, že jsou lidé nedostatečně pojištěni, mají nízký limit pojistného plnění, nebo se pojištění nevztahuje na zimní sporty,“ říká Kotyrová. 

V zimě hlásí pojišťovny zejména zlomeniny končetin, poranění kloubů a páteře a otřesy mozku. V poslední době se nedovoluje vyjet dětem bez přilby a úrazy hlavy u nich skutečně klesají. U dospělých to bohužel neplatí. Částky za ošetření se pohybují poměrně vysoko. Při poranění končetiny stojí ambulantní ošetření přibližně 500 euro. Transport z místa nehody sanitkou se pohybuje ve stovkách eur, vrtulníkem se do nemocnice proletíte za 20 000 euro.

Náklady na léčbu ve státech, kde Češi lyžují nejraději:

  • Itálie – stoprocentní spoluúčast na léky
  • Rakousko – 15 euro denně za hospitalizaci
  • Francie – 16 euro denně za hospitalizaci plus 20 procent z celkových nákladů

Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti

Pojištění léčebných výloh znamená, že jsou pojištěnci uhrazeny náklady spojené se zdravotní péčí, transportem z místa nehody do zdravotního zařízení a doprava do vlasti. Kotyrová ale doporučuje takové pojištění spojit s pojištěním odpovědnosti za škody, které člověk hradí, pokud někomu způsobí škodu. V zimě totiž takové škody dosahují několikanásobně vyšších hodnot než v letním období. Například rakouští statistici tvrdí, že v zimní sezóně dojde v zemi až k 70 tisícům úrazů, které vyžadují nemocniční ošetření a hospitalizaci. Desetina z toho je způsobena srážkou s jiným lyžařem. Jde tedy o incidenty, ze kterých se nárokují odpovědnostní škody.

9 minut
Rozhovor s Marcelou Kotyrovou
Zdroj: ČT24

Pár korun za pojištění versus statisíce za způsobenou škodu

V případě, že plánujete provozovat rizikový sport – freestylové lyžování a podobně, je na to při sjednání pojištění potřeba upozornit a připojistit se, aby byl limit pojistného plnění dostatečně vysoký a škody byly potom uhrazeny. Je potřeba si dát pozor na to, aby bylo pojištění v dostatečném rozsahu. Limit pojistného krytí na léčebné výlohy – vyšetření, transporty, léky, na ty hory je dobré nastavit alespoň na 3 miliony korun. Na den to stojí cca 70 korun.

Jak se chovat na sjezdovce

Mezinárodní lyžařská federace vytvořila desatero pravidel FIS, popisující normy chování na sjezdovkách. Nejedná se o závazná právní pravidla, nicméně při řešení pojistné události k nim pojišťovny přihlíží.

  1. Brát ohled na ostatní - Každý lyžař a snowboardista se musí chovat tak, aby neohrožoval a nepoškozoval někoho jiného.
  2. Ovládání rychlosti a způsobu jízdy - Každý musí jet s dostatečnou vzdáleností od ostatních (na dohled). Musí přizpůsobit svou rychlost a způsob jízdy svým schopnostem a také terénu, sněhovým a povětrnostním podmínkám i hustotě provozu.
  3. Volba jízdní stopy - Lyžař a snowboardista přijíždějící zezadu musí zvolit svou jízdní stopu tak, aby neohrožoval člověka jedoucího před ním.
  4. Předjíždění - Předjíždět se smí ze shora anebo ze zdola, zprava anebo zleva, avšak vždy jen s takovou vzdáleností, která ponechává předjížděnému dostatečný prostor pro všechny jeho pohyby.
  5. Najíždění na sjezdovku, pokračování v jízdě dolů a po svahu nahoru - Každý, kdo chce najet na lyžařskou sjezdovku, nebo se po zastavení opět rozjet dolů anebo se pohybovat svahem nahoru, se musí ve směru nahoru i dolů ujistit, že to může učinit bez dalšího ohrožení / nebezpečí jak pro sebe, tak i ostatní.
  6. Zastavení - Každý lyžař a snowboardista musí zabránit tomu, aby se v jiných než nouzových stavech zdržoval na úzkých anebo nepřehledných místech sjezdovky. Člověk, který upadl, musí takové místo co možná nejrychleji opustit.
  7. Výstup a sestup - Člověk, který vystupuje nahoru anebo který sestupuje dolů pěšky, musí používat okraj sjezdovky.
  8. Dbát na značky a na znamení - Každý musí dbát na značení a na signalizaci.
  9. Poskytování pomoci - Při nehodách je každý lyžař a snowboardista povinen poskytnout pomoc.
  10. Povinnost prokázat se - Každý lyžař a snowboardista, nehledě na to, zda je svědek nebo osoba zúčastněná, zda je odpovědný či ne, musí uvést v případě nehody své osobní údaje.

Pojistit se ale mohou Češi i v rámci lyžování na tuzemských sjezdovkách. Nejvhodnější je úrazové pojištění, které hradí trvalé následky, případně smrt. Většina lidí má tento typ pojištění sjednán alespoň pro svoje děti. Ochrana platí celý rok, nárůst v zimních měsících prý asociace pojišťoven nepozoruje. Běžné zdravotní pojištění je potom hrazeno v rámci státního zdravotního systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
14:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
10:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 7 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 12 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 22 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
včera v 16:00

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
včera v 14:57

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánovčera v 14:24
Načítání...