Čínský internetový gigant Alibaba plánuje zpětný odkup akcií

Peking - Čínský internetový gigant Alibaba Group chce z trhu stáhnout akcie své divize Alibaba.com, přičemž nyní je v oběhu 27 procent akcií. Mateřská společnost za ně nabídla celkem 2,5 miliardy dolarů. Alibaba.com je jedním z největších čínských portálů, který se specializuje na takzvané business-to-business (B2B) transakce.

Když portál Alibaba.com v roce 2007 vstoupil na burzu v Hongkongu, jeho naděje vypadaly více než slibně. Akcie tenkrát debutovaly se 170procentním růstem během jediného dne. Zájem investorů ale během let začal upadat a jen loni odepsaly přes třetinu hodnoty. Navíc posledních 14 dní se s nimi vůbec neobchodovalo. Firma se proto rozhodla měnit strategii. 

„Na 27 procent našich akcií je volně v oběhu. Oproti dvouměsíční průměrné tržní ceně nabízíme prémii 60 procent,“ přiblížil viceprezident Alibaba Group Šao Siao-feng. Zhruba čtvrtinový podíl akcií Alibaba.com drží velcí hráči typu Morgan Stanley, Vanguard Group nebo Capital International. Zpětný odkup chce financovat z úvěru ve výši tří miliard dolarů.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Edward Chuang, analytik Haitong International Holdings Limited

„Nemyslím si, že by se Alibaba už nikdy na burzu nevrátila. Možná je teď jenom nespokojená s tím, že investoři o její akcie na burze v Hongkongu nemají příliš zájem. Ale je velmi pravděpodobné, že firma akcie upíše na jiné burze.“ 


„Investoři mají dvě možnosti: První je přijmout cenu, kterou teď nabízíme, a druhá je cenu nepřijmout, a hra tak bude pokračovat dál,“ vysvětluje ekonomický komentátor Lin Jün. Podle některých analytiků souvisí zpětný odkup se záměrem Alibaby získat pod svou kontrolu společnost Yahoo. Alibaba to ale dementovala.