Polsko tají zbytku EU informace o potravinách s technickou solí

Brno - Poláci stáhli podle české Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) z trhu potraviny obsahující technickou sůl. Ostatním zemím EU však prý nedaly o těchto výrobcích informace, což znesnadňuje stahování potravin obsahujících technickou sůl v dalších státech EU. Podle inspekce toto jednání poškozuje evropské spotřebitele. Ministerstvo zemědělství chce prostřednictvím orgánů EU přimět Polsko k zodpovědnějšímu přístupu.

„Z vyjádření polské strany vyplývá, že při vyšetřování případu bylo staženo 793 tun soli a potravin z polského trhu,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Zpět na trh se vrátila asi desetina výrobků. Z polské zprávy už nicméně není jasné, kde skončilo zbylých 90 procent potravin.

Polsko tak na svém území postupovalo v souladu s platným právním řádem EU, ostatním zemím však jeho uplatňování neumožnilo. „Hrubým způsobem tím porušilo základní principy evropského práva,“ soudí Kopřiva. Ve zprávě nejsou uvedené konkrétní výrobky, značky ani druhy potravin. „Pro dozorové orgány je tak prakticky nemožné zajistit stažení podezřelých potravin v jiných členských státech EU,“ dodal mluvčí.

Martin Klanice, vrchní ředitel Sekce kontrolní a právní SZPI

„Objem potravin, které jsou produkovány v Polsku a následně jsou uváděny do oběhu v České republice, je obrovský a není možné, aby rukama inspektorů prošly všechny dodávky potravin původem z Polska.“

Ministr zemědělství Petr Bendl označil polský postup za „skandální porušení evropských předpisů“. Chce požádat o zásah Johna Dalliho, komisaře Evropské komise odpovědného za oblast veřejného zdraví a ochrany spotřebitele. Do Polska také bezprostředně odjede skupina složená ze zástupců ministerstva a resortních dozorových orgánů vedená náměstkem ministra Martinem Hlaváčkem a bude žádat o neprodlené předání informací o polských producentech, jichž se problém se solí týká.

Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, inspekce pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.

Martin Hlaváček, náměstek ministra zemědělství

„Záležitost aktivně řešíme a budeme opětovně vyvíjet tlak na Brusel, který má využít veškerých prostředků k tomu, aby Polsko k předávání informací přistupovalo zodpovědně.“

Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 50 mminutami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 10 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 14 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 15 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 20 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025
Načítání...