Polsko tají zbytku EU informace o potravinách s technickou solí

Brno - Poláci stáhli podle české Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) z trhu potraviny obsahující technickou sůl. Ostatním zemím EU však prý nedaly o těchto výrobcích informace, což znesnadňuje stahování potravin obsahujících technickou sůl v dalších státech EU. Podle inspekce toto jednání poškozuje evropské spotřebitele. Ministerstvo zemědělství chce prostřednictvím orgánů EU přimět Polsko k zodpovědnějšímu přístupu.

„Z vyjádření polské strany vyplývá, že při vyšetřování případu bylo staženo 793 tun soli a potravin z polského trhu,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Zpět na trh se vrátila asi desetina výrobků. Z polské zprávy už nicméně není jasné, kde skončilo zbylých 90 procent potravin.

Polsko tak na svém území postupovalo v souladu s platným právním řádem EU, ostatním zemím však jeho uplatňování neumožnilo. „Hrubým způsobem tím porušilo základní principy evropského práva,“ soudí Kopřiva. Ve zprávě nejsou uvedené konkrétní výrobky, značky ani druhy potravin. „Pro dozorové orgány je tak prakticky nemožné zajistit stažení podezřelých potravin v jiných členských státech EU,“ dodal mluvčí.

Martin Klanice, vrchní ředitel Sekce kontrolní a právní SZPI

„Objem potravin, které jsou produkovány v Polsku a následně jsou uváděny do oběhu v České republice, je obrovský a není možné, aby rukama inspektorů prošly všechny dodávky potravin původem z Polska.“

Ministr zemědělství Petr Bendl označil polský postup za „skandální porušení evropských předpisů“. Chce požádat o zásah Johna Dalliho, komisaře Evropské komise odpovědného za oblast veřejného zdraví a ochrany spotřebitele. Do Polska také bezprostředně odjede skupina složená ze zástupců ministerstva a resortních dozorových orgánů vedená náměstkem ministra Martinem Hlaváčkem a bude žádat o neprodlené předání informací o polských producentech, jichž se problém se solí týká.

Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, inspekce pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.

Martin Hlaváček, náměstek ministra zemědělství

„Záležitost aktivně řešíme a budeme opětovně vyvíjet tlak na Brusel, který má využít veškerých prostředků k tomu, aby Polsko k předávání informací přistupovalo zodpovědně.“

Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 8 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 9 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...