Vyrůstá v Evropě generace „nula“?

Madrid – Evropa čelí nejhorší krizi nezaměstnanosti mladé generace ve své historii. Nejhorší situace je již tradičně ve Španělsku, Itálii a Řecku. Lidé do pětadvaceti let bez práce mají nulové vyhlídky a svou depresi z neperspektivního života si často vyvažují politickou radikalizací. Právě takovým lidem totiž hrozí nezaměstnanost dlouhodobá.

Celkem hledá v eurozóně marně práci pět a půl milionu mladých lidí. Eurozóna dosud nikdy netrpěla tak vysokou nezaměstnaností jako teď. Nejhůře jsou na tom mladí lidé bez zkušeností. „Být mladý nikdy nebylo lehké. Ale jen zřídka znamenalo zažít ve dvaceti v Evropě takový stres jako teď,“ míní publicistka Viola Clonová.

Problém není ani tak v tom, že miliony mladých okusí, co to je hledat práci. Hrozí jim ale nezaměstnanost dlouhodobá. Evropské hospodářství se má v příštím roce opět o něco scvrknout. „Recese na trhu práce může trvat celé desetiletí. Znamenalo by to ztracenou dekádu s katastrofálními sociálními a politickými následky,“ obává se generální ředitel Mezinárodní organizace práce Juan Somavia.

Některé vzorové projekty měly bojovat s nezaměstnaností mladých pomocí neplacených stáží. Jeden z rozsáhlých programů, které měly s podporou unijních peněz zajistit absolventům pracovní zkušenosti, se minul účinkem. Zaměstnavatelé si totiž zvykli na přísun laciných stážistů s takovým výsledkem, že asi čtvrtina mladých Ervopanů pracuje na částečný úvazek, za minimální plat nebo úplně zadarmo.

Těžko se propouští, ještě hůře se nabírá

Podle ekonomů doplácí evropská mládež také na strnulý trh práce. Přísná pravidla brání v propouštění a zaměstnavatelé se proto bojí najímat nové síly. Pokusy změnit tato pravidla narážejí na tvrdý odpor těch, kteří už práci mají. Vytvářejí a prohlubují se tak politické bariéry mezi generacemi i mezi státem a mladými. Ti se rozhodli situaci řešit jinak. Jen od začátku roku odešlo ze Španělska 300 tisíc absolventů vysokých škol.

Téměř polovina mladých hledá práci také v Řecku. V Irsku nebo Itálii na úřadu práce skončí každý třetí. A stres má své následky. Podle sociologa Freda Schmida vyrůstá v Evropě generace „nula“ s nulovou zaměstnaností, nulovými příjmy i vyhlídkami. Životní styl, který plodí deprese a závislosti, přispívá i k politické radikalizaci.

Právě nezaměstnanost je jedním z důvodů, proč se politická scéna Evropy radikalizuje. Ve Francii slaví velký návrat komunisté, jejichž popularita se za poslední měsíce zdvojnásobila. V Německu zase sbírá hlasy Pirátská strana. Ta chce radikálně změnit fungování demokracie. Podle nejnovějších průzkumů by ji volilo neuvěřitelných 12 procent Němců.

4 minuty
Mládí bez naděje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 2 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...