Kužel: Paní Evropa si musí přestat lhát do kapsy

Brusel - Od proklamací na papíře by měla Evropa přejít k činům. Konkurenceschopnost musí růst, neboť tlak okolních států, především z Asie, je čím dál větší. Měl by být nastaven program, který by definoval, jakým způsobem se budou vzdělávat zaměstnanci a motivovat mladí lidé, aby je lákalo přijít do práce. O tom, co by měla Evropa dělat, aby si udržela svoji pozici, mluvil ve studiu ČT24 Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Čím začít

Petr Kužel„Paní Evropa si musí uvědomit, že je ve velmi těžké situaci a že si musí přestat lhát do kapsy. Problém Řecka a už i problém Španělska začíná bouchat na evropské dveře a Evropa dělá, že se jí tento problém netýká. Podnikatelé si nejsou jisti, jestli Evropská komise a Evropa sama má připraveny mechanismy, jak vlastní trh ochránit,“ tvrdí Petr Kužel, prezident Hospodářské komory.


Je nutné se zaměřit na dílčí ekonomiky a jejich potřeby. Musíme vědět, co bude dělat Evropa zítra, ale co budou dělat i dílčí ekonomiky.

Které fondy budou pro podnikatele klíčové

Na rozdíl od minulého odhobí, kdy bylo k dispozici 24 programů, se uvažuje o radikálním snížení jejich počtu, bude jich maximálně sedm. Celkový objem finančních prostředků bude v letech 2014–2020 menší. Budoucí programy zacílí především na vzdělávání a podporu malých a středních firem.

„I v té jedné tranši evropských projektů bojujeme o to, aby se z toho balíku pro velké firmy dalo ještě malým a středím firmám okolo 15 procent, což je 8,5 miliardy eur,“ doplňuje Kužel.

Video Rozhovor s Petrem Kuželem
video

Rozhovor s Petrem Kuželem