Bendl: Zemědělci by mohli získat půl miliardy navíc

Praha - Čeští zemědělci by mohli na dorovnání přímých plateb dostat téměř půl miliardy korun. Jde především o peníze z vyhraného sporu s Evropskou komisí. Původní návrh státního rozpočtu totiž s těmito dotacemi nepočítal. Na Žofínském fóru na téma českého zemědělství a potravinářství v době rozpočtových škrtů to dnes uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Loni to bylo 1,3 miliardy, předloni skoro třikrát tolik. Letos se na národní doplňkové platby, takzvané Top-upy s penězmi nepočítalo. Podle ministra zemědělství to teď může být jinak.

300 milionů z vyhraného sporu a 200 milionů z pozemkového fondu

Na národní doplňkové platby, známé také jako platby Top-Up, by mohlo být použito i 300 milionů, které Česko koncem března získalo z vyhraného sporu s EU kvůli přebytečným zásobám komodit před vstupem do EU, uvedl dnes Bendl. 

Dalších 200 milionů korun by pak zemědělci mohli získat z letošních příjmů Pozemkového fondu ČR. Ovšem jestli resort skutečně peníze pro zemědělce získá, bude podle Bendla záležet zejména na souhlasu ministerstva financí a následně sněmovny.

Jan Veleba a Petr Bendl
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Ministerstvo zemědělství hodlá podle dnes zveřejněného návrhu na podporu českého zemědělství použít z příjmů pozemkového fondu celkem 2,1 miliardy korun. Největší část z toho, celkem 800 milionů korun, má jít na spolufinancování Programu rozvoje venkova, jehož zdrojem jsou primárně evropské peníze. Víc než půl miliardy chce ministerstvo použít na národní dotační zdroje, více než 300 milionů by mělo směřovat ve prospěch Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Na konci března vyhrála Česká republika u Soudního dvora EU v Lucemburku dlouholetý spor s Evropskou komisí o 12,3 milionu eur (300 milionů korun). Kauza se týkala přebytečných zásob, které si firmy v ČR před vstupem do EU v roce 2004 u některých zemědělských produktů udělaly. Kvůli tomu pak komise nařídila, že ČR za to musí do rozpočtu zaplatit uvedených 300 milionů.

Video Reportáž Veroniky Hudečkové
video

Reportáž Veroniky Hudečkové

Reportáž Veroniky Hudečkové

280512

Rozhovor s Martinem Hlaváčkem a Janem Velebou

Na unijních dotacích pobírají čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. Úrovni dotací ve starých členských státech se tuzemští farmáři ale mohou přiblížit právě díky dorovnávacím platbám z národního rozpočtu. Na dorovnání mají letos nárok naposledy. Od příštího roku by dotační rozdíly mezi členskými státy měly zmizet, nebo se alespoň výrazně zmírnit.

Podpora zemědělství z Pozemkového fondu ČR
Zdroj: ČT24

Platba Top-Up je doplňkem k jednotné platbě na plochu zemědělské půdy (SAPS), která je základní agrární dotací. Jejím prostřednictvím mělo podle informací z loňského podzimu loni českým farmářům jít zhruba 16,5 miliardy korun, tedy o více než dvě miliardy korun meziročně více. Letos by částka měla podle Bendla vzrůst o další 2,4 miliardy.