Řecké firmy dostanou od EIB miliardy

Atény - Evropská investiční banka (EIB) v následujících třech letech poskytne řeckým firmám miliardové úvěry (asi 36,8 miliardy Kč). Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Peníze budou určeny hlavně menším podnikům, které mají největší problémy, když si potřebují zajistit financování na běžnou činnost. Řecké banky jsou nyní závislé na financování od Evropské centrální banky (ECB) a půjčují převážně velkým firmám. Atény se proto spolu s Evropskou unií snažily tlačit na EIB, aby zakročila a peníze začala poskytovat z toho titulu, že je investičním nástrojem EU.

EIB tlaku řadu měsíců odolávala v obavách, že se bude v Řecku až příliš angažovat. Řecko se totiž pořád nedostalo z nejhoršího a stále mu hrozí neřízený bankrot. V krajním případě by se mohlo stát, že Řecko bude nuceno odejít z eurozóny. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras po schůzce s šéfem EIB Wernerem Hoyerem novinářům řekl, že EIB letos na projekty v Řecku uvolnila jen asi deset milionů eur (zhruba 256 milionů Kč). 

Řecké hospodářství je už pátý rok v recesi

Atény se usilovně snaží najít způsob, jak svou ekonomiku znovu nastartovat. Hospodářství je pátým rokem v recesi, k níž částečně přispěla úsporná opatření dohodnutá s EU a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Řecko tak zažívá nejdelší hospodářský útlum od druhé světové války. Hrubý domácí produkt Řecka loni klesl o 6,9 procenta, zatímco investice podle agentury Reuters klesly o zhruba 20 procent. Očekává se, že v letech 2008 až 2012 se velikost řecké ekonomiky sníží asi o pětinu. 

EIB upřesnila, že půjčky malým řeckým firmám bude poskytovat přes řecké banky a prostředníky. Banka Řecku také pomůže pokročit s výstavbou silnic, zahraničními investicemi a privatizací. EIB má u největších ratingových agentur hodnocení schopnosti splácet závazky na nejvyšším možném stupni. To znamená, že když si chce opatřit na kapitálových trzích peníze, dostává zpravidla ty nejlepší podmínky. To je zvlášť důležité v situaci, kdy si potřebuje půjčovat co nejlevněji. Banka v minulých letech poskytla více než 700 milionů eur (asi 17,9 miliardy Kč) velkým energetickým firmám z Řecka. 

Jako jednu z možností podpory růstu řecké ekonomiky EU zvýšila svůj podíl financování v určitých projektech spolufinancovaných Evropskou unií. EIB také Aténám pomůže snížit byrokracii, aby země mohla účinněji využívat fondů z EU. 

Řecko má v období 2007 až 2013 nárok na čerpání až na 20 miliard eur (více než 511 miliard Kč) z takzvaných strukturálních fondů EU. Zatím čerpalo jen kolem osmi miliard eur - částečně kvůli byrokracii, částečně kvůli tomu, že u některých projektů nedokázalo poskytnout adekvátní objem peněz, aby dosáhlo na granty EU. EIB sídlí v Lucemburku a poskytuje úvěry s nízkým úrokem firmám z Evropské unie a ze zemí kolem EU. Její snahou je podpořit hospodářský růst v méně rozvinutých oblastech.