O ČSA mají zájem čtyři společnosti

Praha – O národního leteckého přepravce ČSA mají zájem čtyři společnosti - Air France-KLM, Etihad Airways z Abú Zabí, Korean Air a Turkish Airlines. Uvedl to server Česká pozice. Vláda minulý týden souhlasila s hledáním strategického partnera. Vedení ČSA oslovilo 50 největších mezinárodních leteckých přepravců. Podle odhadů mají aerolinky hodnotu 150 milionů korun, loni vykázaly ztrátu 241 milionů korun před zdaněním.

Podle informací serveru se bude prodávat maximálně 50 procent minus jedna akcie - aby si i po transakci firma zachovala statu národního dopravce. Prodej má být dokončen zhruba v dubnu 2013.

Ministerstvo ale seznam zveřejní až v prosinci

„Ministerstvo financí zveřejní seznam zájemců na začátku prosince a do té doby žádné spekulace komentovat nebude,“ informoval Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva. Obdobně reagovala i Michaela Lagronová z Českého Aeroholdingu, která zopakovala, že společnost s potenciálními zájemci o prodej jedná už druhým rokem, ale zatím žádný z leteckých dopravců závazný zájem o majetkovou účast v ČSA neprojevil.

Soutěž se zřejmě uskuteční bez české společnosti Travel Service. Ta se o aerolinky ucházela v roce 2009. Jiří Šimáně, který aerolinky spoluvlastní prostřednictvím skupiny Unimex, už dříve řekl, že jim to nebude umožněno. „Nebyli jsme obesláni, takže to vypadá, že se zúčastnit nebudeme moci,“ řekl nyní České pozici.

Generální ředitel Českého Aeroholdingu (jehož jsou ČSA součástí) Miroslav Dvořák v nedělních Otázkách Václava Moravce odhadl, že snahy o privatizaci ČSA mají zhruba pětinovou šanci na úspěch. Podle něj je firma nyní stabilizovaná a pokud se strategický partner nyní nenajde, nic zásadního se nestane. Současná situace na trhu akvizic leteckých společností je podle Dvořáka na bodu mrazu. „Když se podíváte po Evropě, většina aeroliní je na prodej,“ uvedl. Na otázku, zda pravděpodobnost, že ČSA žádného strategického partnera nenajdou, může odpovídat 60 nebo 70 procentům, odpověděl: „Myslím, že i vyšší.“

Podle premiéra Petra Nečase je nyní pro prodej vhodná příležitost. Nemělo by se čekat na dokončení restrukturalizace dopravce, která má skončit v příštím roce. Spíše než cena je pro ministerstvo financí důležité, aby vítěz byl schopen podpořit dlouhodobý rozvoj ČSA.

Letiště Václava Havla
Zdroj: Tomáš Krist/isifa/LN

Za privatizaci přepravce mohl stát kdysi získat miliardy

Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení zůstalo pouze konsorcium Unimex a Travel Service, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá.

ČSA
Zdroj: Tomáš Hájek/isifa/LN

ČSA provozují 15 airbusů, pět boeingů a sedm menších vrtulových letadel ATR. Řadu z nich ale mají v operativním leasingu. Kromě podílu na této flotile je tak k prodeji pouze obchodní značka, přepravní práva na letecké linky a know-how, protože veškerý nemovitý majetek přešel pod mateřský aeroholding. Před vstupem do něj se z ČSA rovněž vyčlenily dceřiné společnosti ČSA Services, Czech Airlines Technics, Czech Airlines Handling a charterový dopravce Holidays Czech Airlines. Jejich celková hodnota podle dřívějších odhadů dosahuje 2,3 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
21:08Aktualizovánopřed 25 mminutami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 22 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
včera v 20:48

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10
Načítání...