Srovnání: Lyžování je v ČR levnější, v Tatrách mají ale lepší sjezdovky

Praha - Češi se opět rozhodují, zda letos vyrazí na hory v tuzemsku, nebo si zalyžují raději u sousedů. Třeba v Jasné v Nízkých Tatrách zaplatí lidé víc než ve Špindlerově Mlýně. Víkendové lyžování na prudších a delších slovenských sjezdovkách vyjde celkem i s dopravou na zhruba 13 tisíc korun. Za víkend v Krkonoších zaplatí rodina 9 600 korun. Pokud ale Češi zvolí delší cestu, čekají je kvalitnější sjezdovky.

Náklady na dopravu

Zdolat přes 500 kilometrů z Prahy do Jasné v Nízkých Tatrách je nejpohodlnější autem. Cesta trvá šest hodin a za benzin zaplatí lyžaři 1 300 korun. To do Špindlerova Mlýna to mají lyžaři o poznání blíž - třeba z Prahy 140 kilometrů. Za benzin zaplatí něco přes 300 korun.

Sjezdovky a skipasy

Co se týče sjezdovek, na celé čáře ale vítězí Tatry. Lyžaři mohou využít 45 kilometrů sjezdovek a moderní kabinové lanovky pro 24 lidí. Celodenní skipas vyjde dospělého na 825 korun, děti zaplatí pětistovku. „Dovolím si tvrdit, že dnes Jasná a Tatry jako celek dokáží konkurovat středně velkým alpským střediskům,“ podotkl Bohuš Hlavatý, předseda představenstva Tatry Mountain Resorts. 

To Špindlerův Mlýn má 24 kilometrů sjezdovek. Za celodenní lyžování zaplatí dospělý 700 korun, děti 400 korun. Vyjde tedy levněji než tatranská Jasná. Většinu sjezdovek se letos podařilo rozšířit - dohromady zhruba o 8 tisíc metrů čtverečních. Plánované propojení Hromovky a Medvědína je ale zatím v nedohlednu. „Je to ve fázi ještě dlouhých jednání s národním parkem,“ konstatoval vedoucí provozu Svatý Petr Marek Paulíček.

Ubytování

Zatímco víkendový pobyt v Tatrách vyjde čtyřčlennou rodinu v průměru na 5 200 korun, v Krkonoších zaplatí za stejnou dobu 4 500 korun. „Klidně najdete penzion za pět, 10 eur za noc, ale i kvalitnější luxusnější hotely, kde to často bývá 70 až 100 eur za noc,“ uvedl Hlavatý k situaci v Jasné.

Video Události - srovnání cen na horách
video

Události - srovnání cen na horách