Japonské automobilky mají problém s airbagy, svolávají miliony vozů

Tokio - Airbagy v automobilech japonských výrobců Toyota, Nissan, Honda a Mazda nemusí fungovat správně. Jedná se o auta vyrobená v letech 2000 až 2004, celkem jich má být na 3,4 milionu. Problém je v pyrotechnickém zařízení, díky němuž se airbagy nafukují. Problematická zařízení byla dodána i do aut mimo Japonsko. Zprávu dnes potrdilo japonské ministerstvo dopravy.

Problematické airbagy vyrobila japonská společnost Takata. Její mluvčí podle agentury AP bez dalších podrobností sdělil, že problematické airbagy firma dodala rovněž automobilkám mimo Japonsko.

Většina stahovaných automobilů připadá na největší tamní automobilku Toyota, která svolává do servisů 1,73 milionu vozů - na Evropu připadá 490 000 aut, v Severní Americe 580 000 a v Japonsku 320 000. Jde o modely Corolla, Tundra a Lexus vyrobené od listopadu 2000 do března 2004.

Kvůli závadám zatím nedošlo k žádnému zranění ani úmrtí. Vadné nafukovací zařízení firma mění za nové, což u většiny modelů trvá zhruba jednu až dvě hodiny.

Honda stáhne do servisů 1,14 milionu vozů Civic, CR-V a Odyssey, většinu v Severní Americe. Nissan svolá asi 480 000 automobilů a od Mazdy jich bude 45 500.

Nejde o první závadu, kvůli které se svolávala auta

Toyotu zasáhly v letech 2009 až 2010 problémy s nechtěným zrychlováním jejích vozů a byla nucena svolat po celém světě k opravám přes osm milionů aut. Rozsáhlé stahování automobilů k opravě mělo dočasně negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.

Loni Toyota překonala problémy, které omezovaly její produkci, a zvýšila celosvětový prodej o téměř 23 procent na rekordních 9,75 milionu vozů. Firma tak vystřídala v čele světového trhu amerického konkurenta General Motors. Toyota vyrábí i v České republice, kde provozuje společný podnik TPCA s francouzskou společností PSA Peugeot Citroën.