Růžové prohlášení u dvou zaměstnavatelů: mýty a fakta

Praha – Dlouholeté zaměstnance už asi nepřekvapí, že každoročně v únoru je mzdová účetní jejich firmy vyzve k tomu, aby si k ní přišli podepsat prohlášení k dani z příjmu často přezdívané jako „růžový formulář“. Studenty na brigádách nicméně tento požadavek často zaskočí. Někteří nevědí k čemu jim formulář vlastně je nebo ani netuší, že prohlášení by neměli mít podepsané u dvou zaměstnavatelů najednou. Pojďme si proto zrekapitulovat, co všechno bychom měli o formuláři vědět a jak se vypořádat s možnými chybami.

Poplatník, který v kalendářním roce pobírá příjem ze závislé činnosti (mzda na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti - DPČ, dohody o provedení práce - DPP), může při výpočtu zálohy na daň za příslušný měsíc nebo při výpočtu daně za uplynulý rok uplatnit slevy na dani, daňové zvýhodnění či nezdanitelné části základu daně. Právě za tímto účelem u zaměstnavatele podepisuje prohlášení k dani, ve kterém výše uvedené nároky uplatní.

Prohlášení je nutné podepsat do 30 dnů po nástupu do zaměstnání a poté každoročně nejpozději do 15. února. Současně s tím je poplatník povinen zaměstnavateli doložit skutečnosti nezbytné pro uplatnění nároku na uvedené slevy, zvýhodnění a nezdanitelné části základu daně. Poplatník může podepsat prohlášení na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho plátce (zaměstnavatele).

Pobírá-li poplatník mzdu postupně od více plátců, podepíšu u každého prohlášení v daném zdaňovací období (rok) na příslušné období trvání pracovního poměru. Posledního plátce podpisem prohlášení požádá o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, a to nejpozději do 15. února po skončení roku. Tomuto zaměstnavateli je poplatník povinen předložit doklady od předchozích zaměstnavatelů, nutné pro provedení zúčtování (potvrzení o zdanitelných příjmech).

Zúčtování je povinen plátce provést do 31. března. Plátce neprovede zúčtování, jestliže mu poplatník nepředloží příslušné doklady, nepodepíše prohlášení do 15. února nebo sám podá nebo je povinen podat daňové přiznání.

Jen jeden růžový formulář

Pobírá-li poplatník mzdu současně od více plátců, může uplatnit daňové slevy a zvýhodnění pouze u jednoho plátce, a to u toho, u kterého podepíše prohlášení. Je-li pro poplatníka výhodnější uplatnit slevu u jiného souběžného plátce (z důvodu vyššího příjmu), je nutné u jednoho písemně ukončit nárokování slevy a zvýhodnění a od příštího měsíce podepsat „růžový formulář“ u druhého plátce, kterému je nutné nároky prokázat.

V případě souběhu zaměstnání je poplatník povinen sám podat daňové přiznání, ve kterém provede zúčtování vypočítaných záloh, daňového zvýhodnění a uplatnění nezdanitelných částí základu daně. Podkladem jsou potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Výjimkou by mohla být situace, kdy by druhý příjem bez podepsaného prohlášení vyplýval z DPP nebo DPČ do 5 000 Kč, kde je uplatněna srážková daň. Ta již nepodléhá zúčtování. Zároveň u prvního příjmu s podepsaným prohlášením by byla uplatněna pouze sleva na poplatníka nebo na studenta a poplatník neuplatňuje nezdanitelné části základu daně (např. životní pojištění, úroky, dar atd.).

Jak napravit chybu?

Někdy se však stává, že poplatník třeba z neznalosti podepíše na určité období prohlášení u dvou plátců, a tedy uplatní dvakrát slevu na dani. Jak takovou situaci řešit? Na způsob řešení má vliv i výše příjmu. Možné varianty ukážeme na příkladu.

Student má smlouvu na DPP a podepíše „růžový formulář“. Vzhledem k výši výdělku a uplatněné slevě je daň nulová. U druhého zaměstnavatele také podepíše na stejné období prohlášení, příjem je do 5 000 Kč, daň po slevě vyjde opět nulová. Správně druhé prohlášení nemělo být podepsáno, neměla být uplatněna sleva a zaměstnavatel měl odvést srážkovou daň 15 %. O tu stát nyní přišel. Když to zjistí, může ji po poplatníkovi vymáhat a žádat i zaplacení penále. Šance na odhalení je nicméně u tak malé částky nízká.

Správnou cestou, kterou by měl poplatník dbalý zákonů zvolit, je informovat o problému zaměstnavatele, nechat si od mzdové účetní daň přepočítat a zaplatit ji. Vzhledem k výši bude však doplatek velmi malý.

Jak se situace změní, když druhá dohoda bude s odměnou vyšší než 5 000 Kč, nesprávně podepsaným prohlášením a po slevě s nulovou daní (není podmínkou)? Správně zde měla být uplatněna záloha na daň bez uplatnění slevy. Stát opět přišel o daň. Ovšem jednalo by se o souběh zaměstnání, student by měl po skončení roku podat daňové přiznání, uvést zde oba příjmy, uplatnit možné slevy. S velkou pravděpodobností by však mohlo být i v tomto případě výsledkem, že by finanční úřad studentovi zaplacenou zálohu nebo její část vrátil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 15 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 20 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...