Zimní dovolená po česku: Místo lyžování raději welness

Praha - Zimní dovolené se blíží a mnozí z nás už se těší na společně strávené chvíle na horách. Horský vzduch a azurové nebe jsou pro některé tou pravou relaxací, jsou však i tací, kteří nechtějí o zimních aktivitách ani slyšet a raději volí odjezd do lázní nebo welness hotelů. Obzvlášť oblíbené jsou i zájezdy do exotičtějších krajin. Díky většímu pracovnímu nasazení totiž ubývá sil a dává se přednost pobytu, kde se nemusí nic dělat. Podle průzkumu portálu Seznam.cz si takhle představuje svojí zimní dovolenou o 50 procent víc lidí než vloni.

Skoro třetina Čechů chce trávit mimo domov i vánoční svátky. Vybrat zájezd, zarezervovat a sbalit kufry. Bílé Vánoce za ty prosluněné na pláži letos vymění, alespoň podle průzkumu, téměř 13 procent Čechů. Štědrý den i Silvestra nejčastěji stráví v Egyptě, Turecku, Thajsku nebo na Kapverdských ostrovech.

V průměru za svou dovolenou Češi zaplatí 30 000 korun. Vyšších cen zájezdů se ale klienti letos bát nemusí. „Cestovní kanceláře neplánují navyšování cen zájezdů u uzavřených cestovních smluv. To znamená, že v nejbližší době u zájezdů lyžařských nebo exotických neplánují zvyšování cen,“ říká Kateřina Petříčková, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Rozhazovat peníze se Čechům moc nechce. Vánoce a hlavně Silvestr jsou pro hoteliéry výzvou. Přesto letos oproti loňsku nezdražují, mají strach, aby o svoji klientelu nepřišli.

Video Pobyt na horách vymění mnozí Češi za slunné pláže
video

Pobyt na horách vymění mnozí Češi za slunné pláže