Už jen příprava daňových úniků má být trestná

Praha - Příprava krácení daně a poplatku u spotřební daně a DPH má být podle ministerstva vnitra trestný čin. Má to pomoci odhalit a usvědčit ty, kteří se teď schovávají za bílé koně. Změna má podporu i u premiéra. Naopak ministerstvo spravedlnosti už tak návrhu nakloněné není, stejně jako někteří právníci.

4 minuty
Události: Příprava daňového úniku jako trestný čin
Zdroj: ČT24

Příprava krácení daně u nás teď není trestná. Když policie zasahuje, najde většinou místo skutečných organizátorů jen takzvané bílé koně. Jeden příklad za všechny - kauza společnosti Bena. Ta dovážela do Česka pohonné látky, na daních přitom ošidila stát o 2,6 miliardy korun. I tady svědci popisují, že poté, co se daňové úniky provalily, čerpací stanice urychleně měnily majitele. 

„Stát honí bílé koně, ty odsoudí a zavře, k původcům daňových úniků se ale nedostane,“ upozorňuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce proto, aby příprava krácení daně byla trestným činem. Má dokonce podporu premiéra Sobotky. 

Jenže někteří advokáti před tím varují. „Pokud chcete trestat někoho za přípravu, trestáte ho za něco, co ještě nespáchal,“ namítá advokát Václav Láska. Ministerstvo ale oponuje, prý se takto budou trestat jen specifické případy. „Chci jasně říct, že se jedná o úzký výsek krácení daně u spotřební daně a DPH – tedy u těch těžkých činů, kde se jedná o organizovanou skupinu,“ argumentuje Chovanec. 

Změna se tak nemá týkat přípravy krácení daně z příjmu. Plán ale naráží i u ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), podle ní Chovancův návrh není systémový.

Naopak opozice ho celkem vítá. „Kdyby byla trestná pouhá příprava, umožnilo by to orgánům činným v trestním řízení přístup k informacím. Mnohde to jde, je to třeba reálně zvážit,“ vyjádřil se Jiří Dolejš (KSČM). 

A o kolik peněz stát kvůli daňovým únikům přichází? 

Ministerstvo financí takové ztráty může jen odhadovat. Nejčastěji na základě analýz auditorů uvádí, že úniky dosahují až 100 miliard korun ročně - tedy skoro 3 procent HDP

Nejcitelnější jsou právě tzv. řetězové neboli karuselové podvody - tedy činnost organizovaných skupin, které se na daňové podvody přímo specializují. Třeba na DPH se vloni vybralo celkem 220 miliard korun. Ministerstvo odhaduje, že bez podvodů to mohlo být o 20 miliard víc. 

Na spotřební dani stát vloni vybral skoro 137 miliard korun. Dalších 8 až 10 miliard ale zřejmě ztratil právě kvůli daňovým únikům. 

A chystá se ještě jedna možná změna, která má pomoct odhalovat daňové úniky. Celní správa chce nově sama vyšetřovat všechny případy porušování daňových zákonů. Doteď je jen prověřuje a pak musí předat policii. (Čtěte víc.) A na daňové úniky si chcel došlápnout i takzvaná daňová Kobra. (Více čtěte ZDE.) 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 14 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...