Už jen příprava daňových úniků má být trestná

Praha - Příprava krácení daně a poplatku u spotřební daně a DPH má být podle ministerstva vnitra trestný čin. Má to pomoci odhalit a usvědčit ty, kteří se teď schovávají za bílé koně. Změna má podporu i u premiéra. Naopak ministerstvo spravedlnosti už tak návrhu nakloněné není, stejně jako někteří právníci.

4 minuty
Události: Příprava daňového úniku jako trestný čin
Zdroj: ČT24

Příprava krácení daně u nás teď není trestná. Když policie zasahuje, najde většinou místo skutečných organizátorů jen takzvané bílé koně. Jeden příklad za všechny - kauza společnosti Bena. Ta dovážela do Česka pohonné látky, na daních přitom ošidila stát o 2,6 miliardy korun. I tady svědci popisují, že poté, co se daňové úniky provalily, čerpací stanice urychleně měnily majitele. 

„Stát honí bílé koně, ty odsoudí a zavře, k původcům daňových úniků se ale nedostane,“ upozorňuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce proto, aby příprava krácení daně byla trestným činem. Má dokonce podporu premiéra Sobotky. 

Jenže někteří advokáti před tím varují. „Pokud chcete trestat někoho za přípravu, trestáte ho za něco, co ještě nespáchal,“ namítá advokát Václav Láska. Ministerstvo ale oponuje, prý se takto budou trestat jen specifické případy. „Chci jasně říct, že se jedná o úzký výsek krácení daně u spotřební daně a DPH – tedy u těch těžkých činů, kde se jedná o organizovanou skupinu,“ argumentuje Chovanec. 

Změna se tak nemá týkat přípravy krácení daně z příjmu. Plán ale naráží i u ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), podle ní Chovancův návrh není systémový.

Naopak opozice ho celkem vítá. „Kdyby byla trestná pouhá příprava, umožnilo by to orgánům činným v trestním řízení přístup k informacím. Mnohde to jde, je to třeba reálně zvážit,“ vyjádřil se Jiří Dolejš (KSČM). 

A o kolik peněz stát kvůli daňovým únikům přichází? 

Ministerstvo financí takové ztráty může jen odhadovat. Nejčastěji na základě analýz auditorů uvádí, že úniky dosahují až 100 miliard korun ročně - tedy skoro 3 procent HDP

Nejcitelnější jsou právě tzv. řetězové neboli karuselové podvody - tedy činnost organizovaných skupin, které se na daňové podvody přímo specializují. Třeba na DPH se vloni vybralo celkem 220 miliard korun. Ministerstvo odhaduje, že bez podvodů to mohlo být o 20 miliard víc. 

Na spotřební dani stát vloni vybral skoro 137 miliard korun. Dalších 8 až 10 miliard ale zřejmě ztratil právě kvůli daňovým únikům. 

A chystá se ještě jedna možná změna, která má pomoct odhalovat daňové úniky. Celní správa chce nově sama vyšetřovat všechny případy porušování daňových zákonů. Doteď je jen prověřuje a pak musí předat policii. (Čtěte víc.) A na daňové úniky si chcel došlápnout i takzvaná daňová Kobra. (Více čtěte ZDE.) 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Americký prezident Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi například Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a zboží z Filipín čeká celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, Evropská unie mezi novými cly nefiguruje. Ke stejnému dat zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 17 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 22 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
8. 7. 2025

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
8. 7. 2025

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
8. 7. 2025
Načítání...