Už jen příprava daňových úniků má být trestná

Praha - Příprava krácení daně a poplatku u spotřební daně a DPH má být podle ministerstva vnitra trestný čin. Má to pomoci odhalit a usvědčit ty, kteří se teď schovávají za bílé koně. Změna má podporu i u premiéra. Naopak ministerstvo spravedlnosti už tak návrhu nakloněné není, stejně jako někteří právníci.

Video Události: Příprava daňového úniku jako trestný čin
video

Události: Příprava daňového úniku jako trestný čin

Příprava krácení daně u nás teď není trestná. Když policie zasahuje, najde většinou místo skutečných organizátorů jen takzvané bílé koně. Jeden příklad za všechny - kauza společnosti Bena. Ta dovážela do Česka pohonné látky, na daních přitom ošidila stát o 2,6 miliardy korun. I tady svědci popisují, že poté, co se daňové úniky provalily, čerpací stanice urychleně měnily majitele. 

„Stát honí bílé koně, ty odsoudí a zavře, k původcům daňových úniků se ale nedostane,“ upozorňuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce proto, aby příprava krácení daně byla trestným činem. Má dokonce podporu premiéra Sobotky. 

Jenže někteří advokáti před tím varují. „Pokud chcete trestat někoho za přípravu, trestáte ho za něco, co ještě nespáchal,“ namítá advokát Václav Láska. Ministerstvo ale oponuje, prý se takto budou trestat jen specifické případy. „Chci jasně říct, že se jedná o úzký výsek krácení daně u spotřební daně a DPH – tedy u těch těžkých činů, kde se jedná o organizovanou skupinu,“ argumentuje Chovanec. 

Změna se tak nemá týkat přípravy krácení daně z příjmu. Plán ale naráží i u ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO), podle ní Chovancův návrh není systémový.

Naopak opozice ho celkem vítá. „Kdyby byla trestná pouhá příprava, umožnilo by to orgánům činným v trestním řízení přístup k informacím. Mnohde to jde, je to třeba reálně zvážit,“ vyjádřil se Jiří Dolejš (KSČM). 

A o kolik peněz stát kvůli daňovým únikům přichází? 

Ministerstvo financí takové ztráty může jen odhadovat. Nejčastěji na základě analýz auditorů uvádí, že úniky dosahují až 100 miliard korun ročně - tedy skoro 3 procent HDP

Nejcitelnější jsou právě tzv. řetězové neboli karuselové podvody - tedy činnost organizovaných skupin, které se na daňové podvody přímo specializují. Třeba na DPH se vloni vybralo celkem 220 miliard korun. Ministerstvo odhaduje, že bez podvodů to mohlo být o 20 miliard víc. 

Na spotřební dani stát vloni vybral skoro 137 miliard korun. Dalších 8 až 10 miliard ale zřejmě ztratil právě kvůli daňovým únikům. 

A chystá se ještě jedna možná změna, která má pomoct odhalovat daňové úniky. Celní správa chce nově sama vyšetřovat všechny případy porušování daňových zákonů. Doteď je jen prověřuje a pak musí předat policii. (Čtěte víc.) A na daňové úniky si chcel došlápnout i takzvaná daňová Kobra. (Více čtěte ZDE.)