Srovnávat produkty s konkurencí a kontrolovat dřívější ceny. Odborníci radí, jak poznat správnou slevu

6 minut
Události: Jak poznat slevu
Zdroj: ČT24

Na Černý pátek – Black Friday – nabízí slevy většina tuzemských obchodníků. Nejčastější inzerované slevy jsou okolo třiceti procent. Cenovky mají zákazníkům napovědět, kolik ušetří, ne každý jim ale rozumí. Důležité je podle odborníků znát konkrétní podmínky dané akce či porovnávat vybrané produkty s konkurencí.

Obchodníci mají určovat slevu z nejnižší ceny, za jakou v posledních třiceti dnech produkt nabízeli. Zákazník ji musí najít na cenovce – stejně jako současnou hodnotu zboží.

„Máme například výrobek, který měl nejnižší cenu v posledních třiceti dnech sto korun – to je referenční cena. A nyní ho výrobce nabízí za padesát korun,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) František Kotrba. V tomto případě je tak sleva padesátiprocentní.

 Na samotnou akci pak může obchod upozornit i větší cedulí přímo u vstupu do prodejny. „Nemusíme tam být seznámeni přímo na banneru s cenami konkrétního zboží, nebylo by to ani dost dobře možné, ale měli bychom si zas dát nějaké podmínky,“ upozorňuje člen právního oddělení časopisu dTest Jan Šůra.

Sleva se mnohdy vztahuje jen na zboží určité hodnoty, další podmínky akce pak může zpřesňovat třeba malé písmo u okraje cedule.

Podle odborníků je namístě opatrnost, inspektoři jen v první polovině letošního roku zjistili problémy u čtyřiceti procent kontrol. Desítky z nich provedli i v pátek, tedy v den největších slev. „Kontrolujeme nejen klasické kamenné obchody, ale samozřejmě i internetové prodejce,“ dodal mluvčí ČOI Kotrba. Hlavně v období slevových akcí proto odborníci radí srovnávat produkty s konkurencí nebo kontrolovat jejich předchozí ceny.

Black Friday jako úspora na vánočních dárcích

Češi v rámci akce Black Friday tradičně kupují hlavně oblečení a obuv, pak také elektroniku, kosmetiku nebo zboží pro děti. Slevové akce využívají často k pořízení vánočních dárků, skoro polovina lidí by však za ně chtěla v letošním roce utratit oproti loňsku méně peněz.

Aspoň některé dárky hodlá koupit ve slevě 42 procent oslovených respondentů, čtrnáct procent doufá, že za zvýhodněnou cenu pořídí všechno. A skoro devět procent lidí nechce kupovat žádné dárky. V posledních letech lidé nakupují před svátky hlavně na internetu. Asociace pro elektronickou komerci odhaduje, že letos koupí aspoň jeden dárek on-line skoro osmdesát procent lidí.

Role slev ve vánočních nákupech
Zdroj: STEM/MARK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čtenářských klubů přibývá, o knihách diskutují v kavárnách i on-line

Sci-fi, historická literatura, ale i tematické večery – lidé se stále častěji scházejí, aby diskutovali o knihách, sdíleli doporučení a objevovali nové autory i literární žánry. Čtenářských klubů v Česku za několik posledních let přibylo, a to nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích. ČT oslovila desítky klubů po celé republice, které potvrdily, že zájem o setkávání čtenářů i počet členů roste.
před 2 hhodinami

Dopravní policie se zaměří na bezpečnost dětí v autech

Loni zemřelo při dopravních nehodách devět dětí, tři z nich nebyly v autosedačce. To dopravní policie považuje za alarmující. Letos se proto zaměří na kontrolu, jak jsou děti v autech připoutané. Vhodná autosedačka i její správné použití můžou rozhodnout o vážnosti následků. Volbu přitom ovlivňuje řada faktorů – je třeba vybírat takovou, která je vhodná pro konkrétní dítě a také zohlednit typ auta. Horská služba zase připomíná, aby rodiče nepodceňovali bezpečnost malých lyžařů.
před 4 hhodinami

Lidé o hospicové péči často nevědí, přitom jim může ulehčit

Lidé se stále obávají hospicové péče. Pokud ale rodiny službu na konci života svého blízkého využijí, chválí si ji. Podle výzkumu paliativních odborníků víc než čtvrtina oslovených pojem hospic ovšem ani nezná.
před 4 hhodinami

Justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, příslušnou novelu ale ještě posoudí Senát

Soudy nečekaly na úpravu zákona o platech ústavních činitelů a justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, které počítají s růstem podle trojnásobku průměrné mzdy, řekl ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). To je víc, než chce vláda. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom míní, že pokud vládní návrh nezačne platit do konce měsíce, ústavní činitelé nedostanou lednovou výplatu. Novelu ještě posoudí senátoři, a mnoho z nich má výhrady.
před 14 hhodinami

Tři větší podniky ohlásily propouštění

Firmy v Česku čím dál častěji ve velkém propouštějí. Výpovědi, které oznámily koncem minulého roku, míří podle úřadů práce nejčastěji lidem od přepážek. Letos už tři větší podniky ohlásily, že nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako doposud. Výpovědi by se měly týkat asi devíti set lidí v Praze a Středočeském kraji. Podle garantky pro oblast zaměstnanosti Úřadu práce ČR Pavly Janovské by však nemělo dojít k většímu skoku v nezaměstnanosti.
před 15 hhodinami

Zkraje: Stojí za to makat, říká o podpoře dětí u sportu matka Davida Pastrňáka

Výdaje na školní a vysokoškolský sport klesly od roku 2020 téměř o pětinu. Roste naopak podpora toho vrcholového – investice loni dosáhly bezmála sedmi miliard korun. Podíl dětí s nadváhou však od roku 1996 stoupl z deseti na pětadvacet procent. Tématu sportování a pohybu mladé generace se věnoval pořad Zkraje. O vhodných krocích debatovali například hejtman Moravskoslezského kraje a karatista Josef Bělica (ANO), matka hokejisty Davida Pastrňáka Marcela Ziembová či hlavní trenér juniorského týmu v Třinci René Mucha.
před 21 hhodinami

Jako první vydražila prodejnu v privatizaci. Dodnes v ní pomáhá

Před 34 lety se v Československu začal vracet soukromý sektor. Tehdy se tomu říkalo malá privatizace. Živnostenské podnikání měl obnovit prodej státního majetku. Žena, která vydražila vůbec první prodejnu v zemi, v ní své rodině pomáhá dodnes.
včera v 10:00

Home office je teď benefit, do budoucna bude standard, zaznělo v 90' ČT24

Častější využívání home officu neboli práce z domova, které se rozšířilo za pandemie covidu, v Česku zůstalo i po jejím odeznění. V roce 2023 pracoval z domova každý desátý zaměstnanec, zatímco před příchodem covidu to byl každý dvacátý. Za pandemie to byl dokonce každý pátý pracovník, ukázala data Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu. Práce z domova a určitá flexibilita je nyní jedním z nejdůležitějších kritérií uchazečů o zaměstnání, shodli se odborníci v 90' ČT24.
24. 1. 2025
Načítání...