Přibývá nakažených covidem, ale nerostou významně hospitalizace, říká Válek. Situaci označuje za stabilní

Brífink ministerstva zdravotnictví k aktuální epidemiologické situaci v Česku (zdroj: ČT24)

Přestože nakažených covidem-19 v poslední době přibylo, počet hospitalizovaných pacientů s onemocněním neroste, sdělil na tiskové konferenci k epidemiologické situaci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Upozornil však, že lidé v rizikových skupinách po nakažení virem stále umírají. Vyzval je proto, aby se proti nemoci nechali očkovat. V Česku je k dispozici nejmodernější typ vakcíny a nadále bude zdarma pro všechny zájemce, sdělil ministr.

Podle dat ministerstva mělo za poslední týden pozitivní test na covid téměř devět stovek lidí, případů přibývá postupně od července. „Epidemiologická situace je v České republice stabilní. Sice evidujeme jistý nárůst nakažených, ale není zde významný nárůst hospitalizovaných s covidem. Situace je zcela pod kontrolou a je pravidelně sledována,“ uvedl Válek s tím, že zasedá řídicí tým i institut pro zvládání pandemie. 

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové meziročně počet pozitivních testů vzrostl asi o osm procent. „Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začal podzim a znovu se skládají kolektivy,“ vysvětlila.

Ačkoliv je situace stabilní, je nadále nutné ji monitorovat, sdělil ministr. „Koronavirus tady stále je. Stále jsou nakažení pacienti, stále umírají pacienti, kteří se tímto virem nakazí,“ řekl na brífinku. Jedná se podle něj zejména o „pacienty s komorbiditami“, tedy o lidi ve vysokém věku s dalšími zdravotními problémy, jako jsou nemoci srdce nebo poruchy imunitního systému. 

Vývoj týdně zjištěných případů covidu-19
Zdroj: ÚZIS/MZ

Karantény ani izolace se neplánují, ujistil Válek

Válek i Svrčinová potvrdili, že žádná protiepidemická opatření ani znovuzavedení izolací a karantény pro nakažené v plánu nejsou. „Systém je nastavený, žádné další změny, žádná další opatření neplánujeme. A domníváme se, že je ani není nutné plánovat,“ uvedl ministr. Podobně se podle Svrčinové nebude měnit ani to, že případná izolace nakaženého je pouze na uvážení ošetřujícího lékaře nebo hygienické stanice.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Romana Chlíbka je třeba covid posuzovat jako běžný sezonní respirační virus.

Očkování má stále smysl, apelovali Válek s Chlíbkem

Válek také upozornil, že v České republice je k dispozici poslední typ vakcíny proti covidu-19. „V tuto chvíli nám začínají přicházet první zásilky nejnovější vakcíny. (…) Už nyní během příštího týdne bude možnost si vakcínu objednat, nechat se očkovat,“ doplnil ministrův náměstek Josef Pavlovic (Piráti).

Lidem v rizikových skupinách Válek doporučil, aby se nechali očkovat proti covidu, ale i proti chřipce. „Především se jedná o seniory. Já se rozhodně očkovat nechám,“ dodal.

Události: Do Česka míří nová vakcína proti covidu-19 (zdroj: ČT24)

Chlíbek doporučil očkování i těm, kteří jsou v častém kontaktu s lidmi v rizikových skupinách. „Pokud chtějí posílit pomyslnou rodinnou imunitu, tak pak má určitě smysl, aby se očkovali,“ sdělil. Vakcíně by se podle něj neměli vyhýbat ani profesní skupiny jako zdravotníci nebo pracovníci v sociálních službách.

„Jsem přesvědčen, že očkovací látky bude dostatek, že budou kapacity. Jediné, čeho se bojím (…), je to, že zájem o očkování bude poměrně malý,“ uvedl Chlíbek. „Čísla ukazují, že už to není tak velká populační hrozba, která by zaplnila nemocnice, že by havaroval systém poskytování zdravotní péče. Ale pořád tady je individuální dopad covidu. I kdyby to byl jeden jediný případ,“ doplnil.

90’ ČT24: Sezona viróz před námi. Bude dostatek léků? (zdroj: ČT24)

Zájem o vakcíny klesá

Ministerstvo zdravotnictví v očkovací strategii doporučuje vakcinaci proti covidu-19 všem. Lidé v nejrizikovější kategorii, tedy nad osmdesát let nebo senioři dlouhodobě pobývající v domovech, by se měli nechat očkovat dvakrát ročně. Lidé v druhé nejohroženější kategorii, mezi padesáti a osmdesáti lety, by si měli nechat aplikovat alespoň jednu posilující dávku za rok.

Primárně by se lidé měli o očkování hlásit u svého praktického lékaře, očkovat se bude ale i na jiných místech. Například v IKEM budou pacientům, zejména těm po transplantacím, nabízet vakcínu proti covidu-19 i chřipce zároveň. 

Počty zájemců o očkování jsou v posledním roce nízké a dlouhodobě klesají. Podle údajů ministerstva se dosud nechalo očkovat 6,9 milionu lidí, celkově bylo podáno více než 18,6 milionu dávek vakcín. V roce 2022 jich bylo zhruba tři miliony. Za celý letošní rok zdravotníci aplikovali zhruba 31 tisíc dávek.

Nově se bude očkovat vakcínou na variantu omikron, která v současné době převažuje. Evropská léková agentura ji schválila na konci srpna. Vakcína by měla být účinnější i proti novým variantám. Aktuálně laboratoře v Evropě, Asii i Spojených státech hlásí záchyty varianty nazvané Pirola, která však zřejmě průběh nemoci nezhoršuje. V Česku ji laboratoře ještě nenašly. Podle biologů je to ale zřejmě tím, že se testů dělá málo, varianta se navíc zjišťuje jen u jejich zlomku.

Načítání...