Nejvyšší soud potvrdil verdikt nad Tušlem a Čermákem v kauze nenávistných výroků o Ukrajincích

Nejvyšší soud odmítl dovolání Patrika Tušla a Tomáše Čermáka v případu nenávistných výroků o Ukrajincích. Informoval o tom Ivo Poštolka z Okresního soudu v Kladně, který kauzu řešil v první instanci. Tušl dostal za hanobení národa a podněcování k nenávisti desetiměsíční vězení, Čermák stejně dlouhou podmínku.

„Usnesením ze dne 12. července 2023 Nejvyšší soud dovolání obou odsouzených odmítl s tím, že jsou neopodstatněná,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Kladně Ivo Poštolka. Nejvyšší soud tak stvrdil dřívější pravomocný verdikt, který potrestal Tušla desetiměsíčním vězením a Čermáka podmíněným trestem.

Muži čelili obžalobě za živě vysílané video z loňského srpna, v němž verbálně útočili na Ukrajince. V nahrávce padla řada hanlivých a vulgárních výroků. Podle pravomocného verdiktu Tušl s Čermákem hanobili ukrajinský národ a podněcovali k nenávisti. „Už se rozhodně nejedná o právo svobodně vyjádřit svůj názor,“ uvedla loni v prosinci soudkyně pražského krajského soudu Kateřina Hykešová.

Tušl se za vulgární výrazy omluvil, dodal ale, že se cítí nevinen. Čermák řekl, že udělal chybu, a též připustil nevhodnost projevu. Oba poukazovali na to, že jim právo na svobodu slova umožňuje i vulgární projevy.

Muži byli od srpna do prosince ve vazbě. Tušl si od té doby odpykává trest, který mu v březnu za vydírání ženy a vyhrožování strážníkovi o pět měsíců prodloužil Městský soud v Praze. Na konci dubna pak soudy Tušlovi přeměnily dřívější podmínky za neplacení alimentů a vyhrožování bývalé partnerce – za mřížemi tak má strávit dalších deset měsíců. Soud mezitím zamítl Tušlovu žádost o podmíněné propuštění, proti čemuž muž podal stížnost.

Čermák se dostal v prosinci na svobodu, Vrchní soud v Praze ho ale v červenci pravomocně poslal na 5,5 let do vězení za výzvy k násilí vůči politikům. Oba muže pak Obvodní soud pro Prahu 8 na konci července uznal vinnými kvůli nebezpečnému pronásledování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra. Čermákovi ponechal 5,5letý trest, Tušlovi ho o čtyři měsíce navýšil. Muži vinu odmítají, verdikt není pravomocný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 2 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 13 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 31 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 33 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 4 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 7 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 8 hhodinami
Načítání...