Reportéři ČT získali miliardovou smlouvu, kterou Lesy ČR na nebývale dlouho slíbily dodávky klestí

Štěpka vyráběná z klestí je výnosnou surovinou pro elektrárny a teplárny, její cena jen v loňském roce na českém trhu dvojnásobně stoupla. Hlavním tuzemským dodavatelem jsou Lesy ČR patřící pod ministerstvo zemědělství. V roce 2021, kdy byl ministrem Miroslav Toman (ČSSD) a Lesy ČR vedl Josef Vojáček, uzavřel podnik bez soutěže miliardovou smlouvu na její prodej s firmou CB-EKO. Smlouva má nebývale dlouhou platnost a současné vedení podniku by ji kvůli údajné nevýhodnosti rádo vypovědělo, což nemůže. Neobvyklé je také množství utajených informací v dokumentu.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Netransparentní smlouva o dodávkách klestí

Smlouva byla uzavřena na deset let s opcí prodloužení o dalších deset let. „Na tak dlouhé období není žádná jiná smlouva z pohledu prodeje dřeva nebo dřevní hmoty uzavřená,“ říká současný obchodní ředitel Lesů ČR Radovan Srba. Ani další státní podnik v oboru Vojenské lesy a statky ČR neuzavírají takovéto smlouvy na déle než rok. Především kvůli fluktuacím cen.

A právě v ceně je jeden z problémů. Podle současného vedení je smlouva pro Lesy ČR nevýhodná kvůli jejímu zafixování. V roce 2022 podle Srby na trhu vyskočila oproti roku předchozímu řádově na dvojnásobek částky uvedené ve smlouvě, a státní podnik tak tratí až desítky milionů korun ročně.

Vojáček si za smlouvou dodnes stojí. „Ověřovali jsme to u mnoha jiných firem. Žádné jiné neměly zájem o odkup takového množství ve všech lokalitách České republiky,“ tvrdí. Prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Petr Vondráček to však popírá s tím, že Lesy ČR tehdy klestí nikomu jinému nenabídly. „Nechápu, z čeho se usuzuje, že nebyl ten zájem,“ diví se.

Současné vedení Lesů ČR se také obává, že vzhledem k poklesu kácení nebude schopno dodávat firmě CB-EKO zasmluvněné množství a bude muset platit pokuty. To však Vojáček vyvrací a tvrdí, že podle jeho názoru vycházejícího z textu smlouvy mohou Lesy ČR dodávat méně. Advokát Josef Skácel, kterého Reportéři ČT oslovili, naopak z dostupných částí smlouvy usuzuje, že Lesy ČR nemohou dodávané množství libovolně snižovat. Že by se při snížení dodávek odběratel ohradil s odkazem na množství uvedené ve smlouvě, říká i bývalá jednatelka CB-EKO Hana Šléglová.

Obchodní tajemství?

Reportérům Ondřeji Stratilíkovi a Daliboru Bártkovi se podařilo ke smlouvě dostat, důležité údaje jsou v ní ale začerněny. „Nemůžeme vidět ceny, za které Lesy ČR klestí prodávají, jeho množství ani například výšku penále. My jsme zjišťovali, proč je to začerněno, Lesy ČR i firma CB-EKO tvrdí, že je to obchodní tajemství,“ vysvětlil ve Studiu ČT Stratilík.

Podle názoru právníků ale není jasné, jestli by tyto informace skutečně měly být tajné. Reportéři zkoušeli požádat o detaily, které ze smlouvy nejdou vyčíst, žádnou odpověď ale nedostali.

Zadání smlouvy předběžně šetří antimonopolní úřad. Bývalý ministr zemědělství Toman ani současný Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se k tématu vyjadřovat nechtěli.