Letní tábory jsou po spuštění přihlášek do týdne vyprodané. I přes zdražení o stovky korun

Sice ještě neskončilo první pololetí školního roku, rodiče přesto už řeší přihlášky dětí na letní tábory. Podle organizátorů je většina míst zarezervovaná i týden po spuštění přihlášek. A to i navzdory tomu, že i letních táborů se dotklo zdražování, nejčastěji o stovky korun. Někteří organizátoři se kvůli nabídnutí příznivější ceny rozhodli délku tábora zkrátit.

Místa na dětské letní tábory se zaplňují již během ledna. Organizátoři, kteří spustili své přihlašování již v podzimních měsících, už nyní hlásí poslední místa.

„Sportovní, adrenalinové a všeobecné příměstské jsou zaplněné. Pobytové jsou zaplněné na prvním a druhém turnusu, ostatní zhruba ze 60 procent a postupně se plní,“ uvedl ředitel Domu dětí a mládeže v Bohumíně Ondřej Veselý. V Domě dětí a mládeže Kamarád Třemošná podle jeho ředitele Jiřího Bulína ve dvou z devíti nabízených táborů prakticky nejsou volná místa.

Ceny potravin, dopravy, energií, ale i služeb a mezd pro zaměstnance, to všechno letos zvedne ceny táborů o stovky korun. „Dvoutýdenní tábor loni stál mezi 7500 a 8000 korunami, letos kolem devíti tisíc,“ sdělil Miroslav Topinka z Cestovní kanceláře Topinka, která pořádá až 151 letních táborů pro děti. V Domě dětí a mládeže na Praze 2 se částka v minulém roce za týdenní tábor pohybovala okolo 4600 korun, letos to rodiče může vyjít minimálně o 900 korun dráž. O stejnou částku zdražily pobytové tábory i v bohumínském Domě dětí a mládeže.

Zkrátit

Někteří organizátoři se proto rozhodli délku táborů upravit tak, aby cenově byly stále dostupné pro co nejvíce dětí. „U pobytových byl snížen počet dnů ze 14 na 12 a z 10 na 8, aby byly ceny přijatelné pro maximum dětí a rodin,“ vysvětlil ředitel Domu dětí a mládeže Bohumín Ondřej Veselý.

V Domě dětí a mládeže na Praze 2 ceny táborů ještě neurčili. „Letos ještě nejsou konečné ceny stanoveny. Čekáme na vyjádření ubytovatelů a na příspěvky z Magistrátu Hlavního města Prahy,“ uvedl Libor Matoušek z Domu dětí. „Předpokládáme a informujeme rodiče, že musí počítat s minimálním navýšením o 20 procent,“ doplnil.

I ti, kteří teprve své přihlášky spouštět budou nebo mají volná místa, se obsazenosti nebojí. „Na většinu táborů jezdí děti opakovaně a z 80 procent jezdí na tábory znovu,“ uvedl zástupce ředitelky Domu dětí a mládeže Modřany Marek Dastych. Po vyhlášení táborů bývá přihlášení dětí velmi rychlé, počítají s tím proto i letos. „Po spuštění on-line přihlašování jsou tábory během týdne z 90 procent obsazeny,“ sdělil Libor Matoušek z Domu dětí a mládeže Praha 2.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K návrhu upravujícímu zákon o střetu zájmů vláda zaujala neutrální stanovisko

Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) po jednání vlády na dotaz novinářů uvedl, že vláda zaujala neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu upravujícímu pravidla zákona o střetu zájmů. Dále vláda jednala o regulaci cen benzinu a nafty, dálničních známkách či českém pavilonu Expo 2025 v Ósace. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se také omluvil za výstup ve Strážnici.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoVláda ze sebe dělá šaška, míní Decroix k situaci kolem účasti Pavla na summitu NATO

Vláda předběžné opatření Ústavního soudu ohledně účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO splnila jen zčásti, řekla v Interview ČT24 místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS a bývalá ministryně spravedlnosti Eva Decroix. Předběžné opatření podle ní mělo dva výroky a tím druhým bylo, že vláda nemá v žádném ohledu ztěžovat nebo bránit prezidentovi a jeho doprovodu v účasti na summitu. Podle ní ale kabinet nedodržením ústavní a protokolární zvyklosti o tom, že vedoucím delegace bude prezident, ztěžuje hlavě státu její participaci na summitu. Členové vlády tak podle ní „ze sebe dělají opravdu šašky“. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 4 hhodinami

Delegaci na summitu NATO povede premiér, řekl Babiš. Podle Pavla je to v rozporu s opatřením ÚS

V čele české delegace na summit NATO bude premiér, oznámil po jednání vlády její předseda Andrej Babiš (ANO). Potvrdil zároveň, že na summit byl akreditován i prezident Petr Pavel s delegací, která bude čítat sedm lidí. Hlava státu reagovala, že postoj vlády k účasti prezidenta na summitu je v rozporu s opatřením Ústavního soudu (ÚS). Prezident také odmítl návrh premiéra, aby na summit NATO neletěl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Teplotní rekordy opět hlásily desítky stanic, podívejte se kde

Ve velké části Česka padaly i v pondělí teplotní rekordy pro daný kalendářní den. Novou nejvyšší teplotu pro 29. červen zaznamenali na řadě měřicích stanic Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) už před 11:00. Především šlo o místa na Moravě a ve Slezsku, ale týkalo se to i mnoha lokalit v Čechách. Dělo se tak po dosud nejteplejší noci v rámci současné vlny veder, která sužuje nejen tuzemsko, ale i mnoho dalších evropských zemí. V neděli padl v Doksanech absolutní teplotní rekord pro Česko o hodnotě 41,9 stupně Celsia.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

„Zážitkové násilí“ je mezi mladistvými na vzestupu, uvádí úřad

Kriminalita v Česku zůstala loni podle dat Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zhruba na úrovni roku 2024. Přibývá ale případů s vysokou agresí, a to především u dětí, řekl mluvčí NSZ Petr Malý. Pravidelně se také začíná objevovat takzvané zážitkové násilí, tedy násilné chování dětí a dospívajících, které vzniká hlavně kvůli touze něco zažít, vyzkoušet si hranice nebo získat adrenalinový pocit. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v pondělí NSZ zveřejnilo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Víkendové vedro bylo mimo tabulky. Jeho výjimečnost ukazují grafiky

Takové horko, jaké zasáhlo o víkendu Česko, zatím nikdy teploměry nenaměřily, a to ani vzdáleně. Protože se u nás měří teploty od roku 1752, tak to znamená, že s takovými teplotami se zde lidé nesetkali nejméně 272 let, tedy přes dvacet generací.
před 9 hhodinami

Komora stále čeká letošní růst ekonomiky přes dvě procenta

Česká ekonomika letos podle Hospodářské komory vzroste o 2,1 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než očekávala v poslední predikci loni v listopadu. Aktualizace makroekonomické prognózy reaguje zejména na dopady konfliktu na Blízkém východě, uvedli zástupci v pondělí na brífinku.
před 9 hhodinami

NKÚ: Policie stále nemá nové vrtulníky, hangár je v havarijním stavu

Letecká služba Policie ČR (PČR) měla už osm let používat minimálně tři nové lehké vrtulníky. Měly sloužit k zajištění nepřetržité pohotovosti a záchranné služby. Měla mít i nejméně dva velkokapacitní vrtulníky schopné přepravit celé speciální policejní nebo hasičské jednotky. Ještě loni v prosinci ale nemělo ministerstvo vnitra tyto vrtulníky k dispozici. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole peněz, které resort vynaložil na leteckou službu. Peníze na policejní drony vynaložilo vnitro účelně. Ministerstvo v reakci uvedlo, že letecká služba funguje plnohodnotně a že podniká veškerá opatření, aby měla dostatek techniky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled