Případ poskytnutí zemědělských dotací firmám Agrofertu policie odložila

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila případ zemědělských dotací pro firmy z holdingu Agrofert, vyplývá to z policejního usnesení, které má Česká televize k dispozici. Trestní oznámení podali loni Piráti, podle kterých firmy získaly dotace pro malé a střední podniky, ačkoliv už spadaly pod holding. Oznámení se týkalo dotací a podpor vyplacených ministerstvem zemědělství a Podpůrným garančním a lesnickým fondem (PGRLF). Ten v současnosti některé z dotací vymáhá soudně zpět. Také resort zemědělství chtěl některé dotace vrátit zpět, u soudu ale neuspěl. Nyní čeká na výsledky řízení Evropské komise.

„Nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ odůvodnila policie odložení případu v usnesení. Analytici Pirátů společně se senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) v trestním oznámení popsali osmadvacet případů, kdy mělo dojít k neoprávněnému čerpání dotací, a upozornili i na další možná porušení pravidel. Policie se podle usnesení zabývala 2098 dotacemi za více než 2,5 miliardy korun. Trestní oznámení mířilo také na ministerstvo zemědělství a PGRLF.

Policie na základě informací od obou úřadů seznam zúžila na 153 dotací. Jen tolik jich totiž podle vyšetřovatelů bylo určeno pouze pro malé a střední podniky. „Na základě takových zjištění (…) policejní orgán (…) zahájil úkony trestního řízení,“ stojí v usnesení. Celkem tak Odbor závažné hospodářské trestné činnosti prověřoval vyplacené dotace a podpory v hodnotě necelých 50 milionů korun z období let 2010 až 2017.

Kdo má nárok na dotace

V necelé stovce případů došli vyšetřovatelé k závěru, že společnosti uzavřely s úřady smlouvy ještě v době, kdy nebyly součástí Agrofertu. Ke zbylým dotacím si pak policie vyžádala další podklady a k většině z nich také znalecký posudek.

Znalkyně se v něm zabývala tím, zda společnosti splňovaly definici malého nebo středního podniku, jako je počet zaměstnanců nebo obrat, v době, kdy žádaly o podporu, kdy došlo k uzavření smlouvy a k proplacení dotace. 

V několika případech podpor od PGRLF, které analyzovala znalkyně, bylo pro určení toho, zda společnost v žádosti uváděla pravdivé údaje, rozhodující takzvané přechodné dvouleté účetní období. To jsou dva po sobě jdoucí roky, kdy společnost sice nesplňuje podmínky malého nebo středního podniku, o tento status ale nepřichází. Pravidlo vychází z nařízení Evropské komise.

Znalkyně takto zkoumala například společnosti AGS Agro České Budějovice, která se součástí Agrofertu stala v roce 2008. O podporu na pojištění plodin a hospodářských zvířat ale žádala až v roce 2009. Podle závěru policie, která vycházela ze znaleckého posudku, ale podnik stále spadal do definice malého a středního podniku. „Neboť byť byl již od roku 2008 součástí koncernu Agrofert, tak nikoliv však po dobu dvou po sobě jdoucích účetních období,“ stojí v usnesení.

PGRLF však podle policie podporu ve výši přes 94 tisíc chce vrátit. Z usnesení dál vyplývá, že vrátit peníze chce fond i od dalších společností, které policie prověřovala. Týká se to Družstva pro zemědělskou výrobu NOVA a společností Zemos, ZS Vilémov a AGRO-TEX. Některé společnosti pak podle usnesení policie dotace již vrátily.

Na to, že PGRLF některé podpory vymáhá po Agrofertu zpět, upozornil již na počátku roku server iRozhlas.cz. Uvedl, že fond podal žaloby kvůli tomu, že některé společnosti z holdingu získaly podporu, ačkoliv už nebyly malými a středními podniky. Žaloby podle serveru podal fond i v případě společností AGS Agro České Budějovice a Zemos. Mluvčí fondu Barbora Šenfeldová probíhající soudní řízení nechtěla komentovat.

K řízení se nechtěl vyjádřit ani Agrofert. „Probíhající řízení nebudeme komentovat, nicméně jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a dotačními pravidly,“ sdělil ČT mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Změna podmínek

PGRLF od roku 2018 při přidělování podpor uplatňuje uživatelskou příručku Evropské komise k definici malých a středních podniků. V ní se výslovně uvádí, že v již zmíněném přechodném období nejsou společnosti, které hodnoty malých a středních podniků překročily kvůli změně vlastníka.

Jestli chce fond vrátit peníze po společnostech právě kvůli této změně, ale není jasné. ČT se na PGRLF obrátila s dotazy, zda od roku 2018 nezohledňuje takzvané přechodné období u společností, které zakoupil velkopodnik, a pokud tak v minulosti postupovali, zda tyto dotace vymáhají zpět. Přímé odpovědi ale fond neposkytl.

„PGRLF skutečně od roku 2018 uplatňuje při posuzování statusu malého nebo středního podniku žadatele také Uživatelskou příručku k definici malých a středních podniků vydanou Evropskou komisí,“ uvedla k oběma dotazům mluvčí Šenfeldová.

„Nicméně každý jednotlivý žadatel a příjemce podpory je posuzován ze strany PGRLF individuálně tak, aby vždy byly primárně dodrženy podmínky stanovené evropskými právními předpisy. Toto se uplatní i při posuzování dvouletého přechodného období,“ doplnila bez dalších podrobností.

Dotace od ministerstva

Vedle podpor od PGRLF policie prověřovala celkem jedenáct dotací od ministerstva zemědělství. V osmi případech podle policie v době podepsání smlouvy o dotaci společnosti splňovaly podmínky malého a středního podniku. U jedné dotace pro společnost M+A+J a dvou pro Sady CZ pak podle policie nebylo patrné, zda byly určené výhradně pro malé a střední podniky.

Tyto tři dotace a ještě další dvě pro společnost Lužanská zemědělská nicméně ministerstvo chtělo vrátit zpět, jak již dříve upozornil server iRozhlas.cz. „Z rozsudků Městského soudu v Praze vyplývá, že dotace poskytnuté velkým podnikům nelze vymáhat zpět,“ vysvětlil serveru mluvčí Vojtěch Bílý důvod, proč resort nezískal dotace zpět.

Momentálně tak ministerstvo čeká na výsledky řízení Evropské komise kvůli zemědělským dotacím. Kvůli probíhajícímu řízení nechtěl mluvčí resortu komentovat aktuální usnesení policie. „Vzhledem k tomu, že řízení posouzení protiprávnosti poskytnuté veřejné podpory, které vede od 12. 1. 2021 s Českou republikou Evropská komise, dosud neskončilo, nemůže ho blíže komentovat,“ sdělil ČT Bílý.

„V případě, že Evropská komise rozhodne, že Česká republika poskytla veřejnou podporu subjektům protiprávně, Česká republika, respektive ministerstvo zemědělství zahájí s dotčenými subjekty řízení o vrácení dotace,“ nastínil mluvčí další možný vývoj.

Postupovali jsme podle zákona, říká Agrofert

Agrofert informaci o odložení případu zatím nemá k dispozici. Mluvčí Heřmanský však znovu zopakoval, že jsou přesvědčení, že postupovali v souladu se zákonem.

Se závěry policie nejsou spokojeni podavatelé trestního oznámení, kteří nyní zvažují další postup. „Nejdříve se obrátím na dozorujícího státního zástupce a pak budu postupovat dál,“ uvedl pro ČT analytik Pirátů Janusz Konieczny, který oznámení spolupodával.

„Nezákonné přidělování těchto dotací potvrdili oslovení experti, s tímto postojem se ztotožnila rovněž Evropská komise a nakonec ke stejnému závěru dospěl rovněž PGRLF i ministerstvo zemědělství, které některé tyto dotace začaly vymáhat,“ dodal, proč chce v případu pokračovat.

Problematikou podpor od PGRLF se zabývali také Reportéři ČT.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 1 hhodinou

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
07:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 2 hhodinami

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
14:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.
12:55Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, která jsou náchylná ke slintavce a kulhavce, do Česka. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
14:18Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 11 hhodinami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...