Vytíženým záchranářům by podle šéfa jejich asociace mohly pomoct déle otevřené ordinace praktiků

3 minuty
Události: Vytížení zdravotních záchranářů
Zdroj: ČT24

Denně vyjedou záchranáři k víc než třem tisícům případů. Až u třetiny z nich by přitom podle nich stačilo ošetření v ambulanci. Šéf asociace záchranářů proto navrhuje zavedení odpoledních ordinačních hodin u praktiků. Zároveň ale vyzývá neotálet s voláním na linku 155 v případě akutních problémů.

Záchranáři po telefonu pomáhají lidem bojovat o život, občas ale řeší i méně závažné akutní potíže. Někdy si například vyslechnou i různé prosby.  

„Když dýchám pusou, mám v ní sucho. Teď mám ale rýmu a ucpaný nos, takže se dusím. Pošlete mi sanitu?“ ptal se například jeden z volajících. „Bolí mě břicho, šla jsem do nemocnice, ale je tam moc lidí, tak jsem šla domů. Můžete pro mě přijet?“ zněl další dotaz na krizové lince.

Operátor sice posádku vyslat nemusí, hovor ale blokuje linku. A jsou i případy, které zbytečně blokují sanitku. Třeba když lidé zdravotníkům neřeknou pravdu a situaci záměrně popíšou závažněji. „Samozřejmě se ptáme, jaké byly důvody říct takové obtíže, když teď už uvádějí jiné a bohužel už jsme na místě a musíme situaci nějak řešit,“ popsal mluvčí libereckých záchranářů Michael Georgiev. 

„Třeba tři posádky z regionu jsou u pacientů, kteří mají teplotu nebo čtyři dny staré bolesti zad a najednou padesát metrů od základny na někoho spadnou vrata, nabouraj se tři auta nebo něco podobně závažného. A místo toho, abychom měli k dipozici vozidlo, které je od té události pět minut, tak sháníme vůz, který je vzdálen dvacet minut,“ upozornil prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý.  

Podle záchranářů by mohlo pomoct třeba rozšíření pohotovostí nebo to, kdyby ve větších obcích měla vždy jedna ordinace otevřeno alespoň do sedmi večer.

„Dovedu si představit, že nějaká diskuze v tomto směru může existovat, ale klíčové je, že by to musela provázet příslušná odměna,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Někteří lidé naopak podle zdravotníků často otálejí se zavoláním záchranné služby. Prvně se obracejí třeba na příbuzné. Nejčastěji jde o starší osoby. Tím se prodlužuje doba, kdy je pacient s akutním problémem bez pomoci, a to může mít – stejně jako zbytečný výjezd sanitky – fatální následky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 2 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 11 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 13 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 13 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 13 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 15 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 18 hhodinami
Načítání...