Zájem o výuku ruštiny od začátku války klesl. Urychlil se tak dlouhodobý trend, říkají ředitelé škol

Zájem o výuku ruštiny na středních a jazykových školách od začátku invaze na Ukrajinu klesl. Na některých školách se letos neotevřely ruštinářské skupiny vůbec. Uvádějí to ředitelé gymnázií a jazykové školy. Některé jazykovky současně přestaly spolupracovat i s firmami, které k nim posílaly na kurzy své zaměstnance. Kvůli válce totiž přestaly s Ruskem obchodovat.

„Počet zájemců klesl spolu s invazí na Krym před osmi lety. Nyní se počty snížily téměř na nulu,“ řekla ČT ředitelka jazykové školy Lingua Zlín Jitka Richterová. Počet studentů podle ní kopíruje politickou situaci.

Propad zájmu zaznamenala i Asociace jazykových škol. „Ruština tvoří asi půl procenta z celkového počtu odučených hodin,“ uvádí předsedkyně asociace Marcela Hergesselová. Zájem o ni je podle ní v porovnání s ostatními jazyky minoritní.

„Nabízeli jsme kurzy pro úplné začátečníky, ten se však letos kvůli nezájmu neotevřel,“ dodává Richterová. „Od konce února jsme pak přestali spolupracovat i s podniky, které kvůli válce přestaly obchodovat s Ruskem a které k nám posílaly své zaměstnance na kurzy. Zůstalo nám tak jenom pět studentů ve dvou kurzech, kteří už jsou pokročilejší.“

Zájem není ani na gymnáziích

Příznivá situace pro ruštinu není ani na gymnáziích. Na uherskobrodském Gymnáziu Jana Amose Komenského se tento rok nová skupina pro ruštináře vůbec neotevřela. Hlavním jazykem je angličtina a jako druhý jazyk přednost dostávají francouzština, španělština a němčina.

Na gymnáziu v nedalekém Uherském Hradišti si místo ruštiny žáci letos vybírali více francouzštinu a španělštinu. „Na vyšším gymnáziu si ruský jazyk vybralo osm žáků ze sto dvaceti, na nižším gymnáziu jej zvolilo pět žáků ze sedmapadesáti,“ upřesňuje ředitel Richard Horký.

Některé školy pak ruštinu neučí už vůbec. Příkladem je pražské Gymnázium Nad Štolou, kde ji neučí už několik let, v jejich případě ale není nezájem způsobený politickou situací. „Měli jsme ji jako volitelný jazyk nebo nepovinný předmět, ale když studenti zjistili, že by se museli učit navíc azbuku, neměli o to moc zájem,“ uvádí ředitelka gymnázia a zároveň předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Ruský jazyk má po celém světě až 278 milionů mluvčích. V Česku zájem o jeho výuku klesl s pádem komunistického režimu. Na konci nultých let tohoto století počet zájemců začal postupně růst. Od ruské invaze na Krym v roce 2014 však začal opět klesat až na dnešní úroveň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 36 mminutami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
11:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 3 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 4 hhodinami

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 7 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 7 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 9 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 20 hhodinami
Načítání...