Senioři podvedení o čtvrt miliardy mají šanci dostat peníze zpět. Musejí si ale najít zmocněnce

Nahrávám video

Stovky seniorů podvedených společnostmi z holdingu Ramfin mají poslední tři dny na to zvolit si svého právního zástupce pro jednání u soudu. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu to ale zatím učinilo jen minimum z nich. Bez nahlášení takzvaného zmocněnce ale nemůžou uplatňovat náhradu škod. Falešné investiční společnosti přitom od seniorů vylákaly téměř čtvrt miliardy korun.

Do společnosti Ramfin v dobré víře vložil Ladislav Čermák 300 tisíc korun. Nalákali ho na výhodné zhodnocení úspor formou investic. Policejní razie letos v dubnu ale ukázala, že jde o podvod.

„Bylo vidět, že to mají naučené, samé plusy. Člověk v mém věku na to zkrátka kývnul,“ řekl Ladislav Čermák. Díky synovi se mu hned podařilo najít takzvaného zmocněnce, který ho bude u soudu zastupovat.

Určit si zmocněnce by mělo podle usnesení Městského soudu v Brně všech 906 stejně podvedených seniorů. Čas mají jen do pátku. Pokud si žádného zmocněnce nezvolí, nemohou uplatňovat v trestním řízení svá procesní práva včetně uplatnění nároku na náhradu škody.

Pomoc je bezplatná, ujišťuje advokátka

Národní centrála proti organizovanému zločinu k pondělí evidovala zmocněnce jen u pětasedmdesáti lidí. Vzhledem k věku poškozených je možné, že někteří nevědí, jak postupovat nebo se bojí dalších nákladů, upozorňují odborníci.

„Nejjednodušší varianta je požádat soud o přidělení nějakého zmocněnce, další varianta by byla vyhledat zmocněnce aktivně a nabízí se varianta nějaké neziskové organizace, diecézní charity nebo například probační a mediační služby,“ vyjmenovává Michal Janovec z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

„Senior je zvlášť zranitelná oběť trestné činnosti, a tudíž je jim podle zákona poskytovaná právní pomoc bezplatně, hradí ji stát,“ dodala Gabriela Růžičková, advokátka několika poškozených seniorů.

Společnost Ramfin, ale i její spřátelené firmy, připravily seniory celkem o čtvrt miliardy korun. Fungovaly jako takzvané letadlo; získané peníze tedy nikam neinvestovaly. Obviněné jsou za tento podvod čtyři osoby. Všem hrozí až deset let vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát u soudu žádá po ruském velvyslanectví 135 milionů za užívání budov v Česku

Městský soud v Praze se ve čtvrtek začal zabývat sporem o dlužné nájemné za využívání budov ruskou diplomatickou misí v Praze a na dalších místech v tuzemsku. Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí a u soudu zastupuje český stát, požaduje v žalobě po ruském velvyslanectví zhruba 135 milionů korun. Soud ve čtvrtek přečetl listinné důkazy, jednání bude pokračovat v říjnu.
před 33 mminutami

Sucho omezuje provoz vodních elektráren, Babiš chce obnovit koalici proti němu

Babiš ve čtvrtek uvedl, že by obnovil Národní koalici pro boj se suchem, která vznikla v roce 2018 za tehdejšího ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Zároveň se chystá odpoledne navštívit vodní nádrž Slapy. Sucho již výrazně omezilo provoz malých vodních elektráren.
12:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoSečteno: Moravskoslezský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 13. srpna se věnoval Moravskoslezskému kraji.
před 4 hhodinami

O víkendu se oteplí až na 36 stupňů, v neděli mohou být bouřky

O víkendu se v Česku oteplí až na 36 stupňů Celsia. Bude převážně jasno, ale v neděli se hlavně v Čechách zřejmě postupně zatáhne a mohou se objevit bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Z elektrolytů se stal trend. Na co si dát pozor?

Nápoje s elektrolyty byly hlavně v minulosti spojeny se sportem, dnes už je ale lidé koupí i v obchodě s potravinami a užívají je v práci nebo během dne, aby třeba zahnali únavu. Popularita těchto produktů masivně roste také díky sociálním sítím. A to i přes rady odborníků, podle kterých jejich užívání v každodenním životě není tolik potřeba. Experti také upozorňují, že nadměrný příjem elektrolytů může být pro člověka i škodlivý.
před 8 hhodinami

„Je to neopravitelné“. Novela stavebního zákona v Senátu zřejmě narazí

Rozsáhlé změny v povolování staveb nespíš neprojdou Senátem. Čtyři desítky členů horní komory se totiž kloní k zamítnutí novely stavebního zákona, řada dalších pak k jejím úpravám, vyplývá ze zjištění ČT. Zamítnutí doporučuje i trojice výborů, která se předlohou ve středu zabývala. Návrh, který zavádí jeden centrální úřad, cílí na zrychlení a zefektivnění stavebního řízení. Podle opozičních senátorů má ale zákon řadu nedostatků. Vadí jim i to, že jde o poslanecký návrh.
před 9 hhodinami

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.