Dispečeři mohli zastavit vlak před nehodou, místo toho odkazovali hasiče jeden na druhého, zjistila Drážní inspekce

Pomalá reakce dispečerů Správy železnic byla podle Drážní inspekce příčinou loňské nehody expresního vlaku u České Třebové, který narazil do kamení vysypaného z havarovaného nákladního auta, které se převrátilo v blízkosti kolejí. Dispečeři podle závěrečné zprávy z vyšetřování, na niž upozornil web Zdopravy.cz, o překážce včas věděli od hasičů. Místo aby zastavili provoz, však odkazovali hasiče na různá svá pracoviště.

Nehoda u České Třebové byla zvláštní tím, že vlak havaroval v důsledku předchozí silniční nehody. Nákladní auto se převrátilo po nezvládnutém manévru na souběžné silnici I. třídy a část jeho nákladu se vysypala na koleje. Vlak společnosti Leo Express, který jel z Bohumína do Prahy, do něj narazil šest minut poté, co řidič auta ohlásil nehodu na tísňovou linku.

Podle Drážní inspekce se informace dostala včas hasičům Správy železnic, kteří minutu před nárazem zatelefonovali na přerovské dispečerské stanoviště. Ze záznamu hovoru vyplývá, že když se vedoucí dispečer dozvěděl, že je na trati překážka a na mapě přesně zjistil, o které místo se jedná, hasičům pouze řekl, aby zavolali do dispečerského střediska v Praze. V té době ještě zbývalo půl minuty do havárie. Do Prahy se však hasiči dovolali až krátce po nehodě. První reakce, kterou od pražského dispečera slyšeli, navíc byla, že měli telefonovat do Přerova.

Inspekce proto označila „nezastavení drážní dopravy mezi železničními stanicemi Třebovice v Čechách a Česká Třebová“ za jednu ze dvou bezprostředních příčin nehody. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že inspektoři z toho viní hlavně přerovského vedoucího dispečera, který „nejednal tak, aby se předešlo vzniku mimořádné události nebo aby se její následky zmírnily“. Druhou bezprostřední příčinou bylo samotné vysypání nákladu na koleje.

Vyšetřování také poukázalo na systémový nedostatek – hasiči neměli jasno v tom, komu přesně mají volat. Současný informační systém jim totiž generuje přímý kontakt pouze v případě, že se stane nehoda na přejezdu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Záchranáři řešili na silvestra popáleniny, úrazy i napadení

Mnoho výjezdů kvůli silvestrovským oslavám evidují hasiči a také záchranáři. Jen v Praze zasahovali u stovky událostí, v devíti případech šlo o zranění způsobená zábavní pyrotechnikou. Záchranáři po celé republice řešili také otravy alkoholem nebo napadení. Hasiči vyjížděli i k požárům keřů či odpadkových košů. Během silvestrovské noci policisté nezaznamenali žádnou mimořádnou událost, řešili ale víc konfliktních případů než v běžný den.
09:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jehličí začalo maskovat armádu před 60 lety. Vydrželo i po revoluci

Maskovací polní stejnokroj vzor 60, známý jako „jehličí“, tvořil zhruba čtvrt století základ výstroje Československé lidové armády a uplatnil se třeba i mezi trampy. Zelenou uniformu s typickým potiskem připomínajícím jehličky ze stromů, která byla oficiálně zavedená k 1. lednu 1965, občas využívala ještě armáda samostatného Česka.
před 2 hhodinami

Lycea 2.0 mají pomoci žákům se zaměřením. Někde je testují, jinde panuje skepse

Ani gymnázium, ani stávající lyceum. Ministerstvo školství spustilo pilotní testování nového oboru Lyceum 2.0, do kterého se zatím zapojilo 32 institucí. Nejčastěji se jednalo o obchodní akademie a hotelové školy. Ministerstvo i školy vyzdvihují možnost, že se žáci o svém budoucím zaměření mohou rozhodnout až v průběhu studia, a nikoliv hned na jeho začátku. Nová lycea navíc v některých krajích mírně navýší kapacity středních škol. Naopak některá zařízení, která se do projektu nezapojila, velký rozdíl mezi stávajícími a novými lycei nevidí.
před 4 hhodinami

Zákony v roce 2025: Nová definice znásilnění i změny pro pěstouny

Povinnost oznamovat podezřelé nákupy zbraní, zjednodušení procesu pro pěstouny nebo partnerství stejnopohlavních párů jsou jen některé novinky, které začnou platit od roku 2025. Dojde také k řadě změn dalších zákonů, nařízení i vyhlášek. Web ČT24 připravil přehled těch nejzásadnějších.
včera v 10:00

Rok 2025 v Česku: Sněmovní volby budou poprvé i korespondenčně

Jednou z nejvýznamnějších domácích událostí budou v roce 2025 volby do Poslanecké sněmovny, poprvé i korespondenčně pro Čechy v zahraničí. Připomene se také osmdesát let od konce druhé světové války a také tři roky od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. V září se pak veřejnost poprvé seznámí s obsahem zřejmě posledních slov Tomáše Garrigua Masaryka.
včera v 10:00

Lidé v Česku v roce 2024 nejvíce „googlili“ olympiádu či povodně

Sportovní události, jako bylo mistrovství světa v hokeji nebo letní olympiáda, patřily v roce 2024 v Česku k nejvyhledávanějším na Googlu. Rezonovaly ale i volby, ať už evropské, americké, nebo krajské v tuzemsku, a také podzimní povodně. Velký zájem budily rovněž informace o taneční soutěži StarDance. Data o vyhledávání také ukazují, že obyvatelé Česka si stále neosvojili, na které státní svátky mají obchody zavřeno.
včera v 07:30

Kolkové známky od ledna končí

Po 170 letech se uzavírá historie kolkových známek na českém území. Od ledna je nebude možné použít, ale ani vrátit. O jejich zrušení vláda rozhodla kvůli úsporám, mezi lety 2014 až 2021 stál tisk a distribuce přes půl miliardy. Na úřadech a soudech, kde se jimi dosud platilo, budou fungovat jiné formy úhrady – hotovost, karta, převod, případně QR kód. Nevyužité kolky mohou lidé vracet ještě poslední den v roce.
včera v 06:50

Bojovník proti nacismu a komunismu František Wiendl slaví 101 let

Stoprvní narozeniny slaví František Wiendl. Zapojil se do odboje proti nacistické i komunistické totalitě. Poté, co převedl za hranice generála Bohumíra Podlezla, ho komunisté deset let věznili. Šest roků strávil v jáchymovských uranových dolech. V roce 2008 se stal držitelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
včera v 06:20
Načítání...