Pokud vládní kroky nezaberou, je podle Válka třeba přitvrdit. Vojtěch cílí hlavně na očkování

36 minut
Debata Vlastimila Válka a Adama Vojtěcha v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Podle kandidáta nové koalice na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) může být namístě zavést krátkodobá tvrdá opatření, která zvrátí vývoj epidemie. Obává se, že nyní připravovaná vládní opatření, která se týkají zejména testování ve firmách a neuznávání testů v restauracích, nepomohou, přesto vyzval k jejich dodržování. Nemyslí si, že by byl nutný lockdown. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že chystaná opatření mají hlavě zvýšit proočkovanost, již první dávka dokáže podle něj před vážným průběhem covidu-19 částečně ochránit. Vojtěch s Válkem diskutovali o opatřeních v Událostech, komentářích.

Od pondělí nebude možné prokázat se negativním testem například na koncertech nebo v restauracích, uznávat se bude jen dokončené očkování nebo doklad o prodělané nemoci. „Pevně věřím, že v situaci, ve které se nacházíme, je to správný krok. Jestli to bude stačit, se uvidí až s časovým odstupem,“ řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Připustil, že vláda se nesnaží v prvé řadě snížit počty nakažených, i když očekává, že jich ubude díky snížení mobility neočkovaných lidí. „Opatření cílí na vyšší proočkovanost,“ ozřejmil, oč kabinetu jde. Odmítl, že by trvalo týdny, než se vakcinace projeví, protože „už první dávka je do jisté míry ochrana“. Cílem vlády navíc podle něj je, aby se situace zklidnila na Vánoce.

Vlastimil Válek, který zřejmě bude Vojtěchovým nástupcem v budoucí Fialově vládě, se ale proti tomu, že by již testy vůbec nebyly uznávány jako doklad bezinfekčnosti, několikrát vymezil. Upozornil, že v Bavorsku, na jehož pravidla vláda odkazuje, se PCR testy částečně uznávají, i když jsou místa či akce, kde nestačí a mohou tam jen očkovaní nebo lidé, kteří nedávno covid-19 měli.

V Česku to podle něj bude spíše naopak. Výjimky, kterým se budou negativní testy dál uznávat, sice jsou, ale je jich podle Válka málo. „Domníváme se, že výjimky nejsou šťastně definované a tento model nebude fungovat. My bychom si spíše mysleli, že je vhodnější akceptovat PCR a říct, na které aktivity to není možné využít,“ poznamenal.

Válek kritizoval především způsob, kterým se dodržování opatření kontroluje a vymáhá. Domnívá se, že pokud přestanou mít testy stejnou váhu jako očkování a prodělání nemoci, „část opatření se bude velmi problematicky dodržovat“.

Ačkoli možný budoucí ministr zdravotnictví nepočítá s tím, že by ještě bylo potřeba zavést lockdown, zmínil se i o tvrdších opatřeních, než je to, co vláda navrhuje. „Vhodnější jsou krátkodobá tvrdá opatření na zvládnutí nárůstu než dlouhodobá měkčí opatření, která nemají efekt,“ řekl. Upřesnil, že tvrdšími opatřeními má na mysli „důsledné PCR testování, důsledné nošení respirátorů, důsledné udělování pokut za nedodržování pravidel“. Navíc počítá i s tím, že lidé, kteří mají očkování dokončené již déle než šest měsíců, by museli opět chodit na testy.

Adam Vojtěch je však přesvědčen, že s tvrdým vymáháním opatření může být problém. Apeloval spíše na zodpovědnost občanů. Varoval před přeceňováním významu jakéhokoli testování. „Myslet si, že testování nás z této epidemie dostane, není správná myšlenka. Aby se lidé nespoléhali na to, že se budou testovat, a tím epidemie skončí. Ona neskončí,“ podotkl.

Nicméně i Vojtěch připustil, že kdyby se ukázalo, že lidé nová opatření nedodržují, „museli bychom přistoupit k razantnějším opatřením“. Zmínil se o omezení hromadných akcí. Připustil ale, že s tím by mohl být právní problém. „Máme velmi restriktivní judikaturu,“ připomněl. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že u soudů obstojí nyní zaváděná opatření, k nimž patří zákaz vstupu do restaurací, hotelů nebo například plaveckých bazénů lidem, kteří se mohou prokázat jen negativním testem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 2 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 5 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 7 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 10 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 19 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...